Yara tedavisinde hidrojel içerikli biyomalzeme üretimi
Production of hydrogel biomaterials in wound therapy
- Tez No: 947572
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BURÇİN PİŞKİN, PROF. DR. EMEK DERUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Deri bütün bedenimizin yüzeyini kaplayan, vücut ile dış dünya arasındaki etkileşimlere karşı koruyucu bir bariyer görevi gören oldukça önemli fonksiyonlara sahip bir organımızdır. Bu deri ve doku bütünlüğünün, işleyişinin herhangi bir nedenle bozulması sonucunda yaralar meydana gelmektedir. Yara iyileşmesi hemostaz, inflamasyon, proliferasyon ve olgunlaşma olmak üzere birbiri ile etkileşim içerisinde olan 4 fazdan oluşan karmaşık, dinamik bir süreçtir. İyileşmeyen yaralar, hastaların yaşam kalitesinin azalmasına, ilerleyen aşamalarda hastada ampütasyon gibi istenmeyen birçok komplikasyonun oluşmasına ve yüksek hastane masraflarına neden olabilmektedir. Dolayısıyla bu süreçte etkili ve verimli bir yara tedavisinin uygulanması oldukça önem arz etmektedir. Bitkiler, tarihsel süreçte yara tedavisinde yaygın olarak kullanılmış olup, günümüzde ise hidrojel temelli yara örtüleri gibi modern biyomalzemelerle birlikte çeşitli bilimsel çalışmalarda tamamlayıcı veya destekleyici ajanlar olarak değerlendirilmektedir. Centaurea cyanus bitkisi, geçmişten günümüze özellikle göz rahatsızlıkları başta olmak üzere çeşitli yara tedavilerinde halk arasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak literatürde bu bitkinin yara iyileşmesi üzerindeki etkilerine ilişkin sınırlı sayıda çalışma bulunmakta olup mevcut araştırmaların büyük çoğunluğu ise ülkemiz dışında yetiştirilen örnekler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu doğrultuda bu tez çalışmasında ülkemizde yetiştirilmiş olan Centaurea cyanus bitkisi ekstresini içeren PVA matrisli yara örtüsü sentezlenmiştir. Bu amaçla Centaurea cyanus bitkisinden ekstrak elde edilmiş, elde edilen ekstrenin sekonder metabolitleri, antibakteriyel özellikleri ve sitotoksisitesi araştırılmıştır. Ekstraktın S.aureus bakterisine karşı antibakteriyel aktiviteye sahip olduğu, sitotoksik etki göstermediği ve proliferatif etki sergilediği gözlenmiştir. Ekstraktın bu olumlu özellikleri doğrultusunda PVA matrisli yara örtüleri tasarlanmış ve fouriertransform kızılötesi spektroskopi (FTIR), taramalı elektron mikroskobu (SEM), ultraviyole-görünür spektrofotometre (UV-Vis), çekme mukavemeti analizleri, in vitro salınım analizleri ve çok sayıda fizikokimyasal test yapılmıştır. Numunelerin yüzeylerinin düzgün ve homojen olduğu, yara örtülerinin önemli miktarda su emme kapasitesine sahip olduğu ve ilk 24 saatte ekstraktın %78'inin salındığı gözlemlenmiştir. Sonuç olarak Centaurea cyanus ekstraktı içeren PVA matriksli transdermal yara örtülerinin günümüz tedavilerine yeni bir alternatif olacağı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Skin is an organ with very important functions that covers the surface of our entire body and serves as a protective shield against communications between the body and the outside world. At any rate where this skin and tissue integrity continues, wounds occur. Wound healing is achieved in a complex, dynamic manner consisting of 4 interacting phases: hemostasis, treatment, proliferation and outcomes. Wounds that do not heal can cause many complications such as high hospital costs, improvement in the living standards of patients, and amputation in the later stages. Therefore, it is very important to apply an effective and efficient wound treatment in this process. Plants have been widely used in wound treatment throughout history, and today, together with modern biomaterials such as hydrogelbased wound dressings, they are evaluated as complementary or supportive agents in various scientific studies. The Centaurea cyanus plant has been widely used among the public in various wound treatments, especially eye disorders, from past to present. However, there are a limited number of studies in the literature on the effects of this plant on wound healing, and the majority of the existing research has been conducted on samples grown outside our country. In this direction, in this thesis study, the synthesis of PVA matrix wound dressing containing the extract of the Centaurea cyanus plant grown in our country was preserved. For this purpose, extract was obtained from the Centaurea cyanus plant, and the secondary metabolites, antibacterial properties and cytotoxicity of the extract were investigated. It has been observed that the extract has antibacterial activity against S.aureus bacteria, has no cytotoxic effect and has a proliferative effect. With these positive properties of the extract, PVA matrix wound structures were designed and fourier-transform spectroscopy (FTIR), scanning electron microscopy (SEM), ultraviolet-visible spectrophotometry (UV-Vis), tensile strength analyses, in vitro release analyzes and many physicochemical tests were performed. The examination revealed that the sample surfaces were uniform and smooth. The patch structures exhibited considerable water absorption ability, and nearly 79% of the extract was released during the initial 24-hour period. As a result, it was seen that PVA matrix transdermal wound coatings containing Centaurea cyanus extract could be a new alternative to today's treatments.