Geleneksel yöntem ile kurutulmuş atık kan katkılı kireç esaslı enjeksiyon ve harç üretimi
Production of lime-based grout and mortar from dried waste blood by traditional method
- Tez No: 892354
- Danışmanlar: PROF. DR. NABİ YÜZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Tarihi yapılar ülkemiz mirası için büyük önem teşkil etmektedir. Bizden öncekilerin koruyup bugünlere taşıdığı tarihi yapıları bugünden sonrası için de gerekli koruma ve önem ile gelecek kuşaklara kültürel bir miras olarak bırakmak mümkündür. Bu tez kapsamında hasar görmüş tarihi yapıların onarımında kullanılan harç ve enjeksiyon malzemesinde atık hayvan kanının katkı maddesi olarak kullanılması amaçlanmaktadır. Geleneksel kurutma (güneş ışınları) ile sağlanan atık kan kullanımı neticesinde tarihi yapılarda hasarların azaltılması ile dayanıklılığın sağlanması da hedeflenmektedir. Çalışma kapsamında kireç esaslı harç ve enjeksiyon malzemesi üretilmiştir. Daha önce yapılan araştırmalar ve çalışmalar sonucunda hayvan kanı kullanımının eski dönemlerde yaygın olduğu görülmektedir. Ancak literatürde bu konu kapsamında yeterli araştırma ve çalışmanın bulunmadığı görülmüştür. Bu çalışmada %1 ve %3 oranlarında kullanılan güneşte kurutulmuş atık kuru kan ile üretilen kireç harcı ile %1, %1,5 ve %2 oranlarında kullanılarak üretilen enjeksiyon malzemesinin fiziksel ve mekanik özelliklerine olan etkisi incelenmiştir. Deneysel çalışma kapsamında; kılcal su emme, ağırlıkça ve hacimce su emme, eğilme, basınç, donma-çözülme, temas açısı ve ultrases geçiş hızı testleri yapılmıştır. Bir katkı malzemesi olarak kullanılan kuru kanın gerek kireç esaslı harcın gerekse enjeksiyon malzemenin performansını artırdığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Historical structures hold significant importance for our country's heritage. Preserving these historical buildings, which have been safeguarded and passed down to us by previous generations and transmitting them to future generations as a cultural heritage is possible with the necessary protection and care. This thesis aims to use waste animal blood as an additive in the mortar and injection materials used in the restoration of damaged historical structures. It is also aimed to reduce damage and ensure durability in historical structures by utilizing waste blood treated through traditional drying (sunlight exposure). Within the scope of the study, lime-based mortar and injection materials were produced. Previous research and studies have shown that the use of animal blood was common in ancient times. However, it has been observed that there is insufficient research and studies on this topic in the literature. In this study, the effects of lime mortar produced with 1% and 3% sun-dried waste blood, and injection materials produced with 1%, 1,5%, and 2% dried blood, on the physical and mechanical properties were investigated. In the experimental study, tests such as capillary water absorption, water absorption by weight and volume, flexural strength, compressive strength, freeze-thaw resistance, contact angle, and ultrasonic pulse velocity were conducted. It was observed that the dried blood used as an additive enhanced the performance of both the lime-based mortar and the injection material.