Okul öncesi dönem çocukların dinleme becerileri ile duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between listening skills and emotion regulation skills of pre-school children
  1. Tez No: 892407
  2. Yazar: FATMA BÜŞRA TELLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmada okul öncesi dönem çocukların dinleme becerileri ile duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin belirlenmesi ve farklı değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modeline göre desenlenmiştir. Araştırmanın örneklemini, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Kütahya ilinde bulunan MEB'e bağlı resmi, özel anaokulları ve anasınıflarına devam eden 416 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmada veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Duygu Düzenleme Ölçeği”ve“Dinleme Becerisi Ölçeği”ile toplanılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre; dinleme becerisi ölçeğinden yaş değişkeninde anlamlı farklılık bulunmamıştır. Anne-babanın mesleği, cinsiyet, kardeş sayısı, okul türü, anne-baba eğitim durumu, doğum sırası, okul öncesi eğitim kurumuna devam etme süresi, aile gelir durumu ve kurum türü değişkenleri dinleme becerisi ölçeğinde anlamlı farklılıklar göstermiştir. Duygu düzenleme ölçeğinden; cinsiyet değişkenine göre duygu düzenleme kontrol alt becerisinde; yaş, aile gelir durumu ve okul türü değişkenlerine göre duygu düzenleme beceri toplam puanlarında ve duygu düzenleme olumsuzluk alt becerisinde; kardeş sayısı, anne eğitim durumu, anne meslek durum ve ailede kaçıncı çocuk olduğu değişkenlerinde duygu düzenleme olumsuzluk, kontrol alt becerilerinde ve duygu düzenleme toplam puanlarında; baba eğitim durum değişkenine göre duygu düzenleme kontrol alt becerisinde; okul öncesi eğitim kurumuna devam etme süresi ve kurum türü değişkenlerine göre duygu düzenleme toplam puanlarında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Araştırmanın diğer bir sonucu ise okul öncesi dönem çocukların dinleme becerileri ile duygu düzenleme toplam puanları arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
n this study, it was aimed to determine the relationship between pre-school children's listening skills and emotion regulation skills and to examine them according to different variables. The research was designed according to the relational screening model. The sample of the research consists of 416 children attending public and private kindergartens and kindergartens affiliated with the Ministry of Education in Kütahya province in the 2022-2023 academic year. In the research, data were collected with the“Personal Information Form”,“Emotion Regulation Scale”and“Listening Skill Scale”. According to the results of the research; There was no significant difference in the age variable from the listening skill scale. Variables such as parents' occupation, gender, number of siblings, school type, parents' education level, birth order, duration of attendance at pre-school education institution, family income level and institution type showed significant differences in the listening skill scale. From the emotion regulation scale; In emotion regulation control sub-skill according to gender variable; In emotion regulation skill total scores and emotion regulation negativity sub-skill according to age, family income level and school type variables; Emotion regulation negativity in the number of siblings, mother's education level, mother's occupational status and number of children in the family variables, control sub-skills and emotion regulation total scores; In emotion regulation control sub-skill according to father's educational status variable; There was no significant difference in emotion regulation total scores according to the variables of duration of attendance at a pre-school education institution and type of institution. Another result of the research was that no significant relationship was found between preschool children's listening skills and emotion regulation total scores.