Bölgesel kalkınmada finans kesiminin rolü: Siirt örneği
The role of the financial sector on regional development: Siirt example
  1. Tez No: 892417
  2. Yazar: EMİN EVİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK ÇAMURDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Maliye, Banking, Economics, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bölgesel kalkınma; kalkınma kavramının bir boyutu olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle bölgesel kalkınma günümüzde güncelliğini koruyan bir konu olarak belirlenmiştir. Sanayileşme süreci ile birlikte ekonomik kalkınma sürecine girmiş olan ülkeler genel olarak üretim kapasitesinin bölgeler arası dağılımı, diğer bir ifade ile yatırımların hangi sektör ve hangi bölgelere yapılacağının piyasa güçlerine bırakılması nedeniyle gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkeler günümüzde sosyoekonomik bakımdan bölgesel dengesizlikler yaşamaktadırlar. Bu çalışma da bölgesel kalkınmada Siirt'te finansal kesimin rolü belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla Siirt'in finansal verileri ile bölgesel kalkınma parametreleri belirlenmiş ve karşılaştırması gerçekleştirilmiştir. Siirt'in bölgesel kalkınma parametreleri ile ilgili veriler incelendiğinde finans sektörünün bölgesel kalkınma üzerinde olumlu bir rol oynadığı ortaya çıkmaktadır. Bölgesel kalkınma parametre verileri ile bankaların durumlarının mevduat, kredi ve hibe büyüklükleri karşılaştırması yapıldığında da bu sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Regional development is recognized as a dimension of the concept of development. For this reason, regional development has been identified as a topic today. Countries that have entered the process of economic development with the industrialization process generally experience regional imbalances in socioeconomic terms today, due to the distribution of production capacity between regions, in other words, leaving it to market forces to decide which sector and which areas to invest in. Throughout this study, the role of the finance sector in Siirt in regional development has been tried to be determined. For this purpose, Siirt's financial data and regional development parameters were determined and compared. When the data on Siirt's regional development parameters are analyzed, it is revealed that the financial sector plays a positive role in regional development. This conclusion is also reached when the regional development parameter data and the size of deposits, loans grants of banks are compared.