Bölgesel kalkınmada finans kesiminin rolü: Niğde İli örneği
The role of financial industry in regional development: An example of Nigde Province
- Tez No: 457349
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER İSKENDEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Kalkınma süreçlerinin işleyişi ve mekanizmaları sabit dinamiklere sahip değildir. Bölgesel kalkınma ise bölge özelliklerine ve ekonomik motivasyonlara bağlı olarak değişmektedir. Bu hususta finansal kesim kalkınma sürecini doğrudan veya dolaylı olarak destekleyebilecek aracılar olarak ele alınabilir. Ancak finansal kesimin bölgesel kalkınma üzerinde bir etkisi olup olmadığı tartışılan bir konudur. Bu çalışmada bölgesel kalkınmada finans kesiminin bir rolü olup olmadığı araştırılarak bölgesel kalkınma üzerinde etkili olan önemli faktörler tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda Niğde ili için 2006 – 2014 yılları arası esas alınarak yıllık frekanstaki bölgesel ve ulusal bir dizi veri dahilinde yoğunlaşma katsayısı analizi ve değişim payı analizi gerçekleştirilmiştir. Yoğunlaşma katsayısı analizinden elde edilen sonuçlar bölgenin ülke ekonomisine kıyasla hangi faaliyetlerde daha yoğun olduğunu ortaya koymaktadır. Değişim payı analizi ise bölgesel kalkınmada finans kesiminin rolü olup olmadığını ortaya koymaktadır. Yoğunlaşma katsayısı analizi sonucuna göre Niğde ili Madencilik ve Taşocakçılığı İhracatı, Tarım ve Ormancılık İthalatı, Tarım İhtisas Kredileri, Toptan ve Perakende Ticaret İhracatı, Mesleki İhtisas Kredileri, Tarım ve Ormancılık İhracatı, Bitkisel Üretim Değeri, Resmi Kuruluşlar Mevduatı, Canlı Hayvanlar Değeri İmalat İhracatı, Tasarruf Mevduatı alanlarında ülke ekonomisine kıyasla daha yoğun faaliyette bulunmaktadır. Değişim payı analizinden elde edilen sonuçlara göre ise Niğde ilinin bölgesel kalkınmasında finans kesiminin sistematik bir rolünün olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The operation and mechanism of development process does not have constant dynamics. Regional development, however, tends to vary depending on regional features and the economic motivation. In that regard, the financial industries can be considered as intermediaries which would directly or indirectly support the development process. Nonetheless, whether financial industries have an impact on regional development is a controversial issue. In this study, the possible role of financial industries in regional development is examined and important factors that would have impact on regional development are investigated. In this context, Location Quotient Analysis and Shift-Share Analysis are performed by utilizing a series of regional and national annual data between the years 2006-2014 for Niğde Province. The results of Location Quotient Analysis reveal the activities with which the Region deals more intensely compared to the national economy. Shift-Share Analysis, however, reveals whether or not financial industries play a role on regional development. According to Location Quotient Analysis results, Niğde Province deals more intensely with such activities as Mining and Quarrying Export, Agriculture and Forestry Import, Agricultural Specialized Lending, Wholesale and Retail Trade Export, Professional Specialized Loans, Agriculture and Forestry Exports, Crop Production Value, Government Agencies deposits, Livestock Value of Manufacturing Exports, and Savings Deposits in comparison with the national economy. The results of shift-share analysis conclude that systematically financial industries have no impact on regional development in Niğde Provience.