The determinants of interest rates in Turkish banking sector
Türk bankacılık sektöründe faiz oranlarının belirleyicileri
  1. Tez No: 892424
  2. Yazar: ONUR AYKAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH EMRE ÇEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Para politikası aktarım mekanizması, parasal ekonominin merkezinde yer almaktadır. Özellikle aktarım kanalları, modern merkez bankalarının teorik temellerinin atılmasından bu yana incelenmektedir. Sonuç olarak, para politikası değişikliklerine ilişkin etki alanlarının analiz edilmesi oldukça önemlidir. Bu düşüncenin bir parçası olarak, Otoregresif Dağıtılmış Gecikme Modeli (ARDL) yaklaşımını kullanarak Ocak 2011- Aralık 2020 döneminde para politikası faiz değişikliklerinin Türk bankalarının kredi faizleri üzerindeki etkisi bu çalışmada incelenmektedir. ARDL'nin zaman serilerinde kullanılmasının avantajları ve karışık birim kök durumunda kullanışlı olması, veri setimizde uygulama fırsatı sağlamaktadır. Bağımlı değişken olarak, farklı kredi oranlarının varlığına paralel olarak, analiz tüketici, taşıt, konut ve ticari kredi oranlarına dayalı olarak gerçekleştirilmektedir. Para politikası faiz oranını temsil etmek için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti kullanılmaktadır. Açıklayıcı değişken olarak, tahsili gecikmiş alacak oranı, aylık tüketici enflasyon oranı, sanayi üretim endeksi, devlet tahvili faiz oranı ve bankaların sermaye/aktif oranı dahil edilmiştir. Sonuçlar, tüm kredi oranlarının uzun vadede tam geçişkenlik gösterdiğini vurgulamaktadır. Kısa vadede ise tüketici ve ticari kredi faiz oranlarında geçişkenlik gözlenmemiştir. Ayrıca, uzun dönem dengesine doğru en hızlı uyum gösteren oran taşıt kredisi faiz oranıdır.
Özet (Çeviri)
The monetary policy transmission mechanism is at the epicenter of monetary economics. In particular, the transmission channels have been studied since the theoretical foundation of modern central banks. As a consequence, analyzing the spheres of influence related to monetary policy changes is highly important. As a part of this consideration, we examine the effect of monetary policy rate changes on the lending rates of Turkish banks for the period of January 2011 to December 2020 by employing the Autoregressive Distributed Lag Model (ARDL) approach in this thesis. The advantages of using ARDL in time series and its usefulness in the mixed unit root provide an opportunity to apply in our dataset. As a dependent variable, in tandem with the existence of different lending rates, we carry out the analysis based on the four different rates; consumer, vehicle, mortgage, and corporate lending rate. To proxy for the monetary policy rate, weighted average cost of funding by the Central Bank of the Republic of Türkiye (CBRT) is used. As explanatory variables, we utilized non-performing loans ratio, monthly consumer inflation rate, industrial production index, the spread of the government yield, and capital to asset ratio of banks. The result highlights that all lending rates reflect complete pass-through in the long run. For the short turn, there is an incomplete pass-through for the consumer and corporate lending rate. Moreover, the vehicle lending rate shows the fastest speed of adjustment toward long-run equilibrium.