The determinants of short-term deposit rates in an imperfectly competitive market
Eksik rekabet piyasasında kısa vadeli mevduat faizlerinin belirleyicileri
- Tez No: 481966
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER SUMRU ALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez, Türkiye'deki mevduat bankalarının uyguladığı mevduat faizlerinin belirleyicilerini çalışmıştır. Risk unsurlarının bankaların fiyat belirleme davranışındaki rolünü vurgulayan çalışma; mevduat faizleri arasındaki heterojenliği küresel, milli ve banka bazında risk faktörleri ile açıklamayı çalışmıştır. Bununla birlikte, mevduat piyasasındaki rekabet koşulları bankaların mevduat büyüklüklerine bağlı olan reaksiyon fonksiyonları hesaba katılarak incelenmiştir. Bu tez literatüre iki şekilde katkıda bulunmaktadır. İlk olarak, ekonomi literatüründe sıklıkla yoğunlaşma oranı ile ölçülen rekabet koşulları, bir bankanın kendisine benzer büyüklükteki rakiplerinin ortalama mevduat faizi ile temsil edilmiştir. İkinci olarak, iki aşamalı bir tahmin süreci izlenerek mevduat faizlerini oluşturan risk unsurları ve piyasa yapısı ayrıştırılmıştır. 2013 Eylül ile 2016 Aralık arasını kapsayan analizde, Türk bankacılık sektöründe çalışan mevduat bankalarının nasıl mevduat faizi belirlediği incelenmiştir. Beklentilerle uyumlu olarak banka riskliliğinin yüksek mevduat faizleri ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Ayrıca, sonuçlar mevduat piyasasındaki kuruluşların eksik rekabet altında çalıştığını ve rekabet derecesinin gruplar arasında değiştiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the factors determining deposit rates of the deposit banks in Turkey. Emphasizing the role of risk components in price-setting behavior of banks, the study attempts to explain the heterogeneity between interest rates on deposits by global, domestic, and bank-specific risk factors. Further, competitive conditions are explored in the deposit market taking into account the reaction functions of banks, which are classified by their deposit sizes. The thesis contributes to the existing body of literature in two ways. First, novel to the economic literature, competition among the banks, which has been used to be measured by mainly the concentration ratios, is proxied by the average deposit rate of the rivals of a given bank under the assumption that competition takes place among banks with similar deposit size. Second, the two-step estimation process decomposes the deposit rates into risk elements and market structure. Covering the period from September 2013 to December 2016, the analysis investigates how deposit banks operating in the Turkish banking sector set deposit rates. In line with the expectations, riskiness of a bank is found to be associated with higher deposit rates. Further, the results show that banking organizations in deposit market operate under imperfect competition, and that the degree of competition varies across groups.