Türkiye'de 1980 sonrasi bankaciliğin gelişimi: Enflasyonun banka bilançolarina etkisi üzerine bir analiz
The development of the Turkish banking sector in the post 1980 period: The impact of inflation on bank's balance sheets
  1. Tez No: 214752
  2. Yazar: SERHAN SALMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Art arda gelen 2000 ve 2001 krizlerinden sonra uygulanmaya baslayan ?Güçlü Ekonomiye Geçis? programı Türkiye'de uzun süreden beri süre gelen bir çok ekonomik aksaklıgı düzeltme amacını tasıyordu. Bu programın kararlılıkla uygulanması sonucu kronik hale gelen yüksek enflasyon rakamları gerilemis, yüksek faiz ödemek durumunda kalan kamu maliyesinin borçlanma geregi düsmeye baslamıstı. Bu sürece, ekonominin temel taslarından olan bankacılık sektörü kayıtsız kalamazdı. Zira düsen enflasyonla ve azalan kamu borçlanma geregi ile beraber, günden güne azalan faizler banka bilanço yapılarının da degismesine neden olmaktaydı. Tahvil ve bono piyasasının sundugu avantajların azalması, bankacılık kesimini esas faaliyet konusu olan aracılık islemlerine yönlendiriyordu. Bu tezde 1980 sonrasında gelisen ve degisen Türk Bankacılık Sektörü anlatılmakta ve Güçlü Ekonomiye Geçis Programı sonrasında yasanan antienflasyonist sürecin banka bilançolarını nasıl etkiledigi arastırılmaktadır. Yapılan bu çalısma ile Türkiye'de bankacılık sektörünün 1980 sonrasında serbest ekonomiye geçis ile yeniden sekillendigi, 1990'lı yıllarda yasanan krizler ve olumsuz ekonomik ortamda sektörün yapısal sorunlarla büyüdügü, 2000 sonrası ise sektördeki yapısal sorunların çözüldügü görülmüstür. Ayrıca, Türkiye'de bankaların yapısal sorunlarının çözülmesi ve 2001 sonrasında olusan düzgün ekonomik ortam ve Avrupa Birligi'ne üyelik süreci sayesinde bankacılık sektörüne yabancı ilgisinin arttıgı da anlasılmaktadır. Çalısmanın son bölümünde Türkiye Bankacılık Sektörü'nde kredi hacminin belirleyici faktörlerini tespit etmek için ekonometrik analize yer verilmistir. Bu analiz neticesinde kredilerin, önceki dönem kredi hacimlerinden ve özellikle kurlardan etkilendigi anlasılmıstır. Kredilerin faizlerden ise diger belirleyici faktörlere oranla az etkileniyor olması ilgi çekicidir.
Özet (Çeviri)
After the economic crises of 2000 and 2001, a new economic program was introduced to revise macroeconomic breakdown Turkey has been going through for a long period of time. Implementation of the program with stability lasted with lowering both high inflation rates and public sector borrowing requirement. Banking sector was one of the affected most under stabilization efforts. The purpose of this study is to understand the changes that the banking sector balance sheets before and after the program. In this study, it was seen that during 1980?s Turkish Banking Sector had accomplished a new shape with the effect of liberal economic integration, during the 1990?s the sector grew with structural problems caused by economic crises and chaotic macroeconomic environment and after the year 2001 all structural problems within the sector was solved with the sufficient implementation of the economic program. After the success achieved with the program and moving along membership process to the European Union there was also noticeable direct foreign investment attention observed to the Turkish Banking Sector. Lastly, an econometric analysis about the determinants of credit volume in Turkish market was introduced. And the main result of the econometric analysis indicates that credit volume was mainly affected by the prior credit volumes and especially exchange rates. It was surprising to see that real interest rates were not as significant.