Development of an agent based modelling and simulation tool for anticipatory change planning for cellular transport systems
Hücresel taşıma sistemleri için öngörülü değişim planlamasına yönelik etmen tabanlı bir modelleme ve simülasyon aracının geliştirilmesi
  1. Tez No: 892454
  2. Yazar: ELİF CESUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AXEL KUHN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Technische Universität Dortmund
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Tez, hücresel taşıma sistemi (CTS) adı verilen belirli bir intralojistik sistemine odaklanarak, CTS için değişim etmenlerini sistematik olarak öngörmek ve optimizasyon önlemlerini seçmek amacıyla entegre bir simülasyon aracı geliştirmeyi hedeflemektedir. Bu amaca ulaşmak için öncelikle CTS ve bileşenleri tanımlanıp açıklanmıştır. İkinci olarak, CTS'in esnekliği ve uyarlanabilirliği nedeniyle özellikle ihtiyaç duyulan bir sistematik deney yaklaşımı olarak Öngörülü Değişim Planlaması (ACP) geliştirilmiştir. Böylece, CTS üzerinde etkisi olan her bir önemli değişim etmeni test edilebilmekte ve depo koşulları, ölçülen etkilerle ya da ölçülmeden ACP çerçevesinde değerlendirilebilmektedir. Son olarak, bu araştırmanın kapsamı dahilinde CTS, etmen tabanlı simülasyon metodolojisine dayalı olarak simüle edilmiştir. Bir dizi standart ve ekstrem vaka çalışmasına dayalı olarak CTS'in davranışı analiz edilmiş ve etkili uyum önlemleri test edilip değerlendirilmiştir. Tez, hücresel taşıma sistemlerinin öngörülü değişim planlamasında etmen tabanlı simülasyonun uygulanabilirliğini ve yararlılığını kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The dissertation focuses on the specific intralogistics system called Cellular Transport System (CTS) to develop an integrated simulation tool in order to systematically anticipate change drivers and select optimization measures for CTS. To achieve this, firstly, CTS and it constituents are defined and introduced. Secondly, the Anticipatory Change Planning (ACP) as an applicable systematic experimentation approach is developed. That is especially required for CTS because of its flexibility and adaptability. Thus, each significant change driver which has influence on the CTS can be tested, and the conditions of the warehouse, with or without measured effects can be assessed under favour of the holistic ACP framework. Lastly, the CTS is simulated based on the agent-based simulation methodology within the scope of this research. Based on several usual and extreme case studies the behaviour of CTS is analyzed and effective adaptation measures are tested and evaluated. The dissertation proves the applicability and usefulness of agent-based simulation for the anticipatory change planning of Cellular Transport Systems.