Geochemical investigation of source rock formation mechanisms of early silurian, early triassic, and middle-late miocene units in the Western Taurides, Türkiye
Batı Toroslar, Türkiye'de yer alan erken silüriyen, erken triyas ve orta-geç miyosen birimlerinin kaynak kaya oluşum mekanizmalarının jeokimyasal yöntemlerle incelenmesi
  1. Tez No: 892467
  2. Yazar: ZEYNEP DİNCER KIRMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖMER YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 507
Özet
Doğu Akdeniz Havzası, son keşiflerle dikkatleri üzerine çekmektedir. Ancak, Batı Toroslar'daki petrol sistemi elemanları, özellikle kaynak kayalar hakkındaki sınırlı veri ve bilgi nedeniyle hidrokarbon aramacılığında zorluklar yaşanmaktadır. Bu çalışma, Batı Toroslar'daki Erken Silüriyen, Erken Triyas ve Orta-Geç Miyosen birimlerinin ayrıntılı bir şekilde incelenmesini sağlamıştır. 290 yüzey örneği ve DL-1 kuyusundan alınan 17 örneğin jeokimyasal analizleri, sedimantolojik, stratigrafik ve bölgesel jeolojik yorumlarla birleştirilerek örneklerin kaynak kaya potansiyeline dair önemli sonuçlar ortaya konmuştur. Tip-II kerojen bakımından zengin olan Erken Silüriyen Güneyyaka örnekleri, çoğunlukla olgun olup iyi ila mükemmel kaynak kayalar olarak sınıflandırılmıştır. Örneklerden elde edilen hidrokarbonlar, Diyarbakır Havzası'ndaki Dadaş-I üyesinden elde edilenlerle benzerlik göstermekte olup, Erken Silüriyen“hot”şeyl birimlerinin Diyarbakır Havzası ötesine uzandığını göstermektedir. Ordovisiyen sonrası transgresyon ve ardından gelen“upwelling”süreçleri ile oluşan oksijensiz koşullar, Güneyyaka kaynak kaya örneklerinin oluşumunu açıklamaktadır. Kesmeboğaz örnekleri, diyajenetik/metamorfik süreçlere maruz kalmış tüketilmiş kaynak kayalar olup, tipik bir Erken Silüriyen profili sunmaktadır. Tip II/IIS kerojen bakımından zengin Erken Triyas örnekleri, anoksik/sülfidik sığ deniz ortamında birikmiş ve mükemmel kaynak kayalar olarak sınıflandırılmış olup, Geç Smithian dönemi su sütunu ve iklim koşulları ile rift kaynaklı asimetrik havzaların rolünü vurgulamaktadır. Orta-Geç Miyosen Beydiğin ve Oymapınar örnekleri, tip II/III kerojen ile iyi ila orta kaynak kayalar olarak sınıflandırılmıştır. Beydiğin kesitinden alınan Globigerina örneklerinin inorganik karbon ve oksijen izotop analizleri, buz tabakası dinamiklerini ve kısıtlı Atlantik-Doğu Akdeniz su akışını yansıtmakta olup, Orta Miyosen Termal Maksimum olayının kaynak kaya oluşumunun ana etkenleri arasında olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Eastern Mediterranean Basin is notable for recent discoveries. However, limited data and knowledge about petroleum system elements, especially source rocks in the Western Taurides, pose challenges for hydrocarbon exploration. This study conducted a detailed investigation of Early Silurian, Early Triassic, and Middle-Late Miocene sections in the Western Taurides. Geochemical analyses combined with sedimentological, stratigraphical and regional geological interpretations of 290 outcrop samples and 17 samples from the DL-1 well revealed significant source rock potential. Early Silurian Güneyyaka section samples, rich in type-II kerogen, are mature and classified as good to excellent source rocks. Their extracted hydrocarbons resemble those from the Dadaş-I member, indicating an extension of the Early Silurian hot shale deposit beyond the Diyarbakır Basin. The Post-Ordovician transgression and subsequent upwelling processes, which generated anoxic conditions, are highlighted as the driving mechanisms behind the formation of the Güneyyaka source rock samples. Kesmeboğaz samples, which are spent source rocks, underwent diagenetic/metamorphic processes, providing a typical Early Silurian profile. Early Triassic samples, rich in type II/IIS kerogen, were deposited in an anoxic/sulfidic shallow marine environment and are excellent source rocks, emphasizing the role of rift-created asymmetrical basins with water column and climatic conditions of Late Smithian. Middle-Late Miocene Beydiğin and Oymapınar sections are fair to good source rocks with type II/III kerogen. Inorganic carbon and oxygen isotope analyses of Globigerina samples from Beydiğin reflect ice sheet dynamics and restricted Atlantic-Eastern Mediterranean water flow, with the Middle Miocene Thermal Maximum being key drivers of source rock generation.