Turist rehberlerinin turist beklentileri ve tur memnuniyetleri arasındaki deneyim aracılığı rolünün tespiti
Determining the role of tour guides as experience brokers/mediators between tourist expectations and tour satisfaction
- Tez No: 892466
- Danışmanlar: PROF. DR. YASİN BİLİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Geçmişten günümüze kadar hızla gelişen ve büyüyen turizm sektöründe turist rehberlerinin rolleri de birçok araştırmaya konu olmuştur. Turistlerin rehberli bir turdan beklentileri ve tur sonunda ki memnuniyetlerini etkileyen en önemli unsurların başında turist rehberleri gelmektedir. Rehberler turistlerin destinasyona geldikleri ilk andan destinasyondan ayrıldıkları zamana kadar onlarla sürekli iletişim halinde olan hizmetin sunulmasında ve turistin tur deneyimi yaşamasında anahtar kişilerdir. Bu çalışma rehberli turlarda bulunan yerli ve yabancı turistlerin, turlarından önce rehberlerinden ve turlarından beklentilerini ve turlarından sonra ise memnuniyetlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda turist rehberlerinin deneyim aracılığı rolünün, turistlerin beklenti ve memnuniyetlerinin karşılanmasında etkisi ölçülmeye çalışılmıştır. İlgili literatür tarandıktan sonra değişkenlere dair ölçekler belirlenerek uygulama yapılmıştır. Önceki çalışmalarda kullanılan ölçeklerden deneyim beklentisi ve memnuniyet ölçekleri uzman görüşü alınarak küçük değişiklikler yapılarak kullanılmış, deneyim aracılığı ve yorumlama ölçeği İngilizce'den Türkçe'ye çevirileri yapılarak kullanılmıştır. Çoğunluğu Şeb-i arus döneminde olmak üzere rehberli bir turla Konya'ya ziyarete gelen yerli ve yabancı turistler ile ilgili yapılan çalışma için 568 adet veri anket aracığıyla toplanmıştır. Araştırma sonucunda deneyim beklentisinin tur memnuniyeti üzerine etkisi olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Turist rehberinin yorumlama etkinliği ve organize yorumlama performansının tur memnuniyetini pozitif şekilde etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The role of tourist guides in the rapidly developing and growing tourism sector has been the subject of many studies. Tourist guides are one of the most important factors affecting tourists' expectations from a guided tour and their satisfaction at the end of the tour. Guides are the key people who are in constant communication with tourists from the first moment they arrive at the destination until the time they leave the destination, in the provision of the service and the tourists' tour experience. The aim of this study is to determine the expectations of domestic and foreign tourists on guided tours from their guides and tours before their tours and their satisfaction after their tours. In line with this purpose, the effect of the experience mediation role of tourist guides on meeting the expectations and satisfaction of tourists was tried to be measured. After reviewing the relevant literature, scales related to the variables were determined and the application was made. Among the scales used in previous studies, experience expectation and satisfaction scales were used with minor changes by taking expert opinion, and experience mediation and interpretation scales were translated from English to Turkish. For the study on domestic and foreign tourists visiting Konya with a guided tour, mostly during the Şeb-i arus period, 568 data were collected through a questionnaire. As a result of the research, it was concluded that experience expectation has no effect on tour satisfaction. It has been determined that the interpretation effectiveness and organized interpretation performance of the tourist guide positively affect tour satisfaction.