Türkçede birleşik cümle (20. ve 21. Yüzyıllar)
Compound sentence in Turkish (20th and 21st Centuries)
- Tez No: 892527
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ DEVELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
Türkçede birleşik cümlenin kapsamı çeşitli çalışmalarda ayrı ayrı değerlendirmelerle çizilmiş bulunmaktadır. Birleşik cümle hakkındaki Türkoloji literatürü ele alındığında durumun hayli karmaşık olduğu gözlenir. Konu üzerine kaleme alınan çalışmaları birinci kuşak geleneksel görüş, ikinci kuşak geleneksel görüş, alternatif görüşler ve üretici-dönüşümlü gramer görüşü şeklinde dört ana başlıkta toplamak mümkündür. Bu sınıflandırma dahilinde dikkate çarpan en önemli nokta fiilimsilerin birleşik cümle teşkil edip etmedikleri meselesidir. Türkçede Birleşik Cümle (20. ve 21. Yüzyıllar) isimli tezde, birleşik cümle literatürü daha önceden yapılmamış bir sınıflandırmaya tabi tutularak eleştirel şekilde değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda Türkçede birleşik cümleyi kuran kriter olarak yabancı dillerin etkisini merkeze koymanın muhtemel en en makul sonuç olduğu kararına varılmıştır. Bu karara göre 20. ve 21. yüzyıllarda kaleme alınmış nesir türündeki 20 eser taranarak bir derlem oluşturulmuş, ilk kez geniş bir derleme dayalı olarak birleşik cümle konusu örneklerle ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The scope of compound sentence in Turkish has been drawn with separate evaluations in various studies. When the Turcology literature on compound sentence is taken into consideration, it is observed that the situation is quite complex. It is possible to collect the studies on the subject under four main headings: first generation traditional view, second generation traditional view, alternative views and transformational-generative grammar view. The most striking point within this classification is the issue of whether infitives, participles and gerunds form a compound sentence. In the thesis titled Compound Sentence in Turkish (20th and 21st Centuries), compound sentence literature has been critically evaluated by subjecting it to a classification that has not been made before. As a result of the evaluation, it has been decided that putting the effect of foreign languages in the center as the criterion that establishes the compound sentence in Turkish is probably the most reasonable result. According to this decision, a corpus was created by scanning 20 prose works written in the 20th and 21st centuries, and for the first time, the subject of compound sentences was discussed with examples based on a broad corpus.