الحرية في الفقه الإسلامي وأثرها على واقع تركستان الشرقية
İslam hukukuna göre özgürlük ve onun Doğu Türkistan üzerindeki olumlu etkileri
- Tez No: 892550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MHD.AYMAN ALJAMMAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
İslam hukukunda özgürlük sorumluluk ve teklifin konusu olduğundan dolayı hukukî hükümler ona bağlıdır. bu insan ırkının düşünme ve seçim hakkı olmayan diğer tüm yaratıklar üzerindeki onurudur. Öylelikle özgürlük bir müslüman toplum inşa etmede ve onu şüphelerin, yabancı ithal terimlerin ve sapkın ideolojilerin etkisinden kurtarmada büyük etkiye sahiptir. Bu araştırma ile öncelikle İslami özgürlüğün doğru kavramlarına abartmadan ve ihmal etmeksızın yaklaşmanın Yanı sıra, özgürlük düşüncesinin türleri ve düzenleyici kontrolleri ile İslam hukukunda temel bir kriter olduğunu dile getirmek ve aynı zamanda onun genel olarak İslam dünyası ,özellikle Doğu Türkistan'da fikrî, sosyal ve siyasî alanlarda İslami kavramların geliştirilmesinde olumlu etkilere sahip olduğunu ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Freedom in the Islamic concept is a basis for responsibility and assignment in Islamic law, and legal rulings follow from it, and it has a great influence in building the Muslim society, liberating it from suspicions and vices, and defending it from the leakage of imported ideas and deviant ideologies, which are not compatible with the principles and Islamic values. Freedom has positively affected East Turkistan in reviving Islamic civilization and culture, as well as playing an important role in dismantling the intellectually, socially, and politically complex ideas, despite the severe persecution of the Chinese communist government in preventing the freedoms of the people of the entire region from practicing the rituals and rulings of Islam for seventy years. Through this research, we aim to approximate the correct concepts of those Islamic terms without exaggeration or negligence and try to build their original concept on sound foundations. We also aim to report and root in the minds of our generation that freedom in the Islamic concept has a prominent place in the Islamic community in general, and particularly, in the revival of Islamic civilization and culture in East Turkistan society.