Potasyum hidroksitle muamele edilen leonarditin mısır bitkisinin gelişim ve besin element içeriğine etkisi
The effect of leonardite treated with potassium hydroxide on the growth and nutrient content of corn plant
  1. Tez No: 892554
  2. Yazar: SAHBATULLAH HAIDARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PROF.DR. AYHAN HORUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Leonardit (L) bitki gelişimini teşvik eden organik bir toprak düzenleyicisidir. Leonarditin toprakta etkili olabilmesi için içerdiği etken maddelerin (hümik ve fulvik asit) %5 KH ile alkali ortamda bir dizi işlemlerden sonra çözünerek aktif hale getirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada KH'in farklı dozlarıyla direkt muamele (aktive) edilen L'in mısır bitkisinin (Zea mays L. cv. karadeniz yıldızı) sap+yaprak yaş ağırlık (YA) ve kuru ağırlık (KA), % kuru madde (KM), yaprak klorofil SPAD değeri, gövde çapı ve bitki boyu gelişim faktörleri ile besin element içeriğine (N, P, K, Ca, Mg, Na, Fe, Mn, Zn, Cu ve B) olan etkileri incelenmiştir. Deneme 2021 yılı sera şartlarında tesadüf parsellerinde faktöriyel deneme desenine (4x5) göre 3 tekerrürlü yürütülmüştür. Bu amaçla 4 farklı L dozu (L0.5, L1.0, L1.5 ve L2.0) 5 farklı KH dozu (KH0.0, KH1.25, KH2.5, KH3.75 ve KH5.0) ile aktive edilerek mısır tohum ekimi öncesi saksı toprağına uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Leonardite (L) is an organic soil conditioner that promotes plant growth. In order for L to be effective in the soil, the active ingredients it contains (humic and fulvic acid) must be dissolved and activated with 5% KH after a series of processes in an alkaline environment. In this study, L was directly treated (activated) with different doses of KH, stem+leaf fresh weight (FW) and dry weight (DW), % dry matter (DM), % dry matter (DM), The effects of leaf chlorophyll SPAD value, stem diameter and plant height development factors and nutrient element content (N, P, K, Ca, Mg, Na, Fe, Mn, Zn, Cu and B) were examined. The experiment was carried out in 2021 greenhouse conditions in random plots according to the factorial trial design (4x5) with 3 replications. For this purpose, 4 different L doses (L0.5, L1.0, L1.5 and L2.0) were activated with 5 different KH doses (KH0.0, KH1.25, KH2.5, KH3.75 ve KH5.0) and applied to the potting soil before corn seed planting.