Bilgi uzayları ve kaba küme yaklaşımları
Knowledge spaces and rough set approximations
- Tez No: 892560
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK BAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kaba küme yaklaşımlarının bilgi yapılarının incelenmesinde önemli katkıları bulunmaktadır. Bilgi yapılarının özel bir durumu bilgi uzayı olarak bilinir ve bilgi uzayları kaba küme teorisinde alt yaklaşımlar kullanılarak elde edilebilir. Böylece bilgi uzayları ve kaba küme teorisi arasında önemli bir bağlantı kurulmuş olur. Kaba küme yaklaşımları kullanılarak beceri dönüşümlerinin birleştirici ve ayırıcı modelleri oluşturulur. Benzer şeklide, çoklu beceri dönüşümleri de kaba küme yaklaşımlarıyla karakterize edilir. Bu tez çalışmasının amacı; bilgi uzayları ile kaba küme yaklaşımlarının özelliklerini incelemek ve aralarındaki ilişkileri ayrıntılı olarak sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Rough set approximations make important contributions to the examination of knowledge structures. A special case of knowledge structures is known as knowledge space and knowledge spaces can be obtained using lower approximations in rough set theory. Thus, an important connection between knowledge spaces and rough set theory is established. Conjunctive and disjunctive models of skill maps are created using rough set approximations. Similarly, multi-skill maps are characterized by rough set approximations. The purpose of this thesis is to examine knowledge spaces with rough set approximations and to present the relations between them in detail.