Müller manevrası ile obstrüktif uyku apnesi varlığı ve şiddetinin korelasyonu
Correlation of the muller maneuver with the presence and severity of obstructive sleep apnea
- Tez No: 892559
- Danışmanlar: PROF. DR. RAUF YÜCEL ANADOLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, Obstrüktif Uyku Apne Sendromu (OUAS) tanısı konan hastaların muayenelerinin polisomnografide elde edilen Apne-Hipopne İndeksi sonucu ile korelasyonunu incelemektir. OUAS saptanan hastaların üst hava pasajında yumuşak damak düzeyinde Müller Manevrasındaki daralma yüzdesi ile Apne-Hipopne İndeksi ve OUAS şiddeti arasında korelasyon olup olmadığı hedeflenmiştir. Materyal Metot: Çalışmaya Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kliniği'nde 2018-2021 tarihleri arasında OUAS tanısı olan 31 kadın, 69 erkek hasta olmak üzere toplamda 100 hasta dahil edilmiştir. Çalışma verileri Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kliniğinde oluşturulan veritabanından, muayene kayıtlarından ve polisomnografi yapılan hastalara özel doldurulan dosyalardan retrospektif olarak elde edildi. 100 hastanın Müller Manevrasındaki daralma yüzdesi tek kişi tarafından İmage J programı kullanılarak ölçülmüştür. Bulgular: Hastaların Müller manevrasındaki daralma yüzdesinin AHİ değerleri ve OUAS şiddeti ile korele olduğu izlendi. Erkek, kadın, hafif ve ağır OUAS gruplarındaki hastaların ölçümlerinde Müller Manevrasındaki daralma yüzdesinin AHİ değeri ile korele olduğu izlendi. VKİ'nin ve tonsil büyüklüğünün AHİ ile korele olduğu tespit edildi. Sonuç: Müller manevrası OUAS olan hastalarda anterior rinoskopi, orofarensk muaeyenesi gibi standart muayenelerden biri olup flexible endoskop yardımıyla daralma yüzdesi subjektif olarak gözlenir. Müller manevrası İmage J programı kullanılarak daha objektif zemine oturtulmuş olup, ölçümler sonucunda daralma yüzdesi arttıkça AHİ değerinin arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study is to examine the correlation between the examinations of patients investigated for Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS) and the Apnea-Hypopnea Index result obtained on polysomnography. It was aimed to determine whether there is a correlation between the percentage of narrowing in the Müller Maneuver at the soft palate level in the upper air passage of patients with OSAS, the Apnea-Hypopnea Index and the severity of OSAS. Material-Method: A total of 100 patients, including 31 female and 69 male patients, diagnosed with OSAS between 2018-2021 at Ankara University Faculty of Medicine Ear Nose and Throat Diseases Clinic were included in the study. Study data were obtained retrospectively from the database created at Ankara University Faculty of Medicine Ear Nose and Throat Diseases Clinic, examination records and files filled out specifically for patients who underwent polysomnography. The percentage of narrowing in the Müller Maneuver of 100 patients was measured by a single person using the Image J program. Results: It was observed that the percentage of narrowing in the patients' Müller maneuver was correlated with AHI values and OSAS severity. In the measurements of patients in male, female, mild and severe OSAS groups, it was observed that the percentage of narrowing in the Müller Maneuver was correlated with the AHI value. It was determined that BMI and tonsil size were correlated with AHI. Conclusion: Müller maneuver is one of the standard examinations such as anterior rhinoscopy and oropharynx examination in patients with OSAS, and the percentage of narrowing is observed subjectively with the help of a flexible endoscope. The Müller maneuver was based on a more objective basis using the Image J program, and as a result of the measurements, it was observed that the AHI value increased as the percentage of narrowing increased.