Alüminyum bal petek çekirdekli sandviç kompozitlerin düşük hızlı darbe davranışlarının analitik ve nümerik olarak incelenmesi
Analytical and numerical investigation of low velocity impact behavior of aluminum honeycomb core sandwich composites
  1. Tez No: 892563
  2. Yazar: FIRAT AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN DENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bal petek çekirdekli sandviç kompozitlerin çekirdeğinin düşük mukavemeti, üst-alt yüzey tabakalarının düşük bükülme sertlikleri sandviç kompozit malzemelerin düşük darbe yüklemeleri altında yerel çökme hasarlarına uğramalarına neden olmaktadır. Bu bilgiler ışığında tez çalışmamız, küresel bir çöktürücü tarafından düşük hızlı darbe yüklemesine maruz kalan bal petek çekirdekli sandviç kompozit bir malzemenin hasar analizini sunmaktadır. Sandviç kompozit malzeme sert plastik bir temel üzerine sonsuz, izotropik, plastik bir membran olarak modellenmiştir. Basitlik sağlamak adına, düzlem dışı yükleme altında üst yüzey tabakası deformasyonunu tanımlayan önceden türetilmiş ikinci dereceden bir polinom hız alanı fonksiyonu kullanılmıştır. Minimum iş prensibi kullanarak oluşturulan enerji denge denklemleri kapsamında, dış kuvvetten kaynaklanan dış iş oranı, kompozit yapının tükettiği (absorbe ettiği) toplam iç enerji tüketim oranına eşitlenmiştir. Analitik sonuçlar, ABAQUS sonlu elemanlar kodu kullanılarak elde edilen simülasyon sonuçları ile doğrulanmış ve çökme dirençleri açısından yakın bir uyum içerisinde oldukları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The low core strength of honeycomb core sandwich composites and the low bending stiffness of the upper and lower surface layers cause sandwich composite materials to suffer local collapse failures under low impact loading. In light of this information, our thesis study presents the damage analysis of a honeycomb core sandwich composite material subjected to low-velocity impact loading by a spherical precipitator. The sandwich composite material is modeled as an infinite, isotropic, plastic membrane on a rigid plastic base. For simplicity, a previously derived second-order polynomial velocity field function is used to describe the upper surface layer deformation under out-of-plane loading. Within the scope of the energy balance equations created using the minimum work principle, the external work rate due to the external force is equalized to the total internal energy consumption rate consumed (absorbed) by the composite structure. The analytical results are verified with the simulation results obtained using the ABAQUS finite element code and it is observed that they are in close agreement in terms of collapse resistance.