Varoluşçu felsefe bağlamında abbas kiyarüstemi filmlerinde yaşam ve ölüm temalarının yansımaları
Reflections of the themes of life and death in Abbas Kiyarüstemi's films in the context of existential philosophy
  1. Tez No: 892590
  2. Yazar: AHMET DUVAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN YASAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Dünya sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Abbas Kiyarüstemi, varoluşsal temaları derinlemesine işlediği filmleriyle tanınır. Bu çalışmada, Kiyarüstemi'nin“Arkadaşımın Evi Nerede?”(1987),“Kirazın Tadı”(1997) ve“Rüzgar Bizi Sürükleyecek”(1999) filmleri, varoluşsal felsefe bağlamında ölüm ve yaşam temaları üzerinden incelenmiştir. Araştırmanın amacı, bu üç filmin varoluşsal temalarını, karakter analizlerini ve sinematografik tekniklerini detaylı bir şekilde ele alarak bu filmlerin varoluşsal felsefe ile olan güçlü bağını ortaya koymaktır. Nitel araştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen bu çalışmada, filmler içerik analiziyle derinlemesine tahlil edilmiştir. Kiyarüstemi'nin sinematografik teknikleri, karakter gelişimleri ve sembolik dili incelenerek, filmlerin tematik zenginliği ortaya konulmuştur. Filmlerde tercih edilen uzun çekimler, doğal ışık kullanımı, minimalist diyaloglar, karakterlerin içsel dünyalarını ve varoluşsal sorgulamalarını derinlemesine yansıtır. Bu uygulamalar, izleyiciyi filmin atmosferine çeker ve onların duygusal tepkilerini derinleştirme amacını taşır. Sonuç olarak bu çalışma Abbas Kiyarüstemi'nin incelenen filmlerinde varoluşsal temaların sinematik anlatımla nasıl bütünleştirildiğini ortaya koymaktadır. Bu analizin, İran sineması ve varoluşçu felsefe arasındaki ilişkiyi anlamada önemli bir katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu araştırma, Kiyarüstemi'nin sinematografik seçimlerini ve filmlerindeki varoluşsal derinliği ortaya koyarak, literatüre Kiyarüstemi'nin yaşam ve ölüm ilişkisi üzerine düşüncelerini açığa çıkarır.
Özet (Çeviri)
Renowned for his deep exploration of existential themes in his films, Abbas Kiarostami is a pivotal figure in world cinema. This study examines Kiarostami's films“Where Is the Friend's Home?”(Khane-ye Doust Kodjast?) (1987),“Taste of Cherry”(Ta'm-e Gīlās) (1997), and“The Wind Will Carry Us”(Bād Mā Rā Khāhad Bord) (1999) through the lens of existential philosophy, focusing on the themes of life and death. The goal of the research is to analyse the existential themes, character developments, and cinematic techniques in these films to highlight their strong connection with existential philosophy. Embracing a qualitative research method, the films were analysed in depth with content analysis. Kiarostami's cinematic techniques, character developments, and symbolic language were examined to reveal the thematic richness of the films. The films employ long takes, natural lighting, and minimalist dialogues to deeply reflect the characters' inner worlds and existential inquiries. These techniques draw the audience into the film's atmosphere and intensify their emotional responses. Consequently, this study reveals the integration of existential themes with cinematic narrative in Abbas Kiarostami's scrutinised films. It is thought that this analysis will make a significant contribution to understanding the relationship between Iranian cinema and existential philosophy. This research reveals Kiarostami's cinematographic choices and the existential depth in his films, revealing Kiarostami's thoughts on the relationship between life and death in literature.