8.sınıf öğrencilerinde özbilinçlilik ve yeme tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 892598
  2. Yazar: SAFİYE ÖVGÜ KARAARSLAN ÇAYIRPUNAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÖZDEN TUNCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada İstanbul/Kağıthane bölgesindeki 2023-2024 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören 8. sınıf öğrencilerinin yeme tutumları ile özbilinçlilik arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmaya 300 erkek, 268 kız toplamda 568 öğrenci katılmıştır. Katılımcılara Sosyodemografik Form, Yeme Tutumları Testi (YTT-40) ve Özbilinç ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizi SPSS 27.0 paket yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Yeme tutumlarının özbilinçlilik tarafından yordayıcılığının incelenmesi için Pearson korelasyonu uygulanarak saptanan değişkenlerle çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre“özbilinçlilik”ve“yeme tutumu”arasında pozitif ilişki saptanmıştır. Sosyodemografik değişkenler üzerinden grupların karşılaştırılması için bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü ANOVA uygulanmıştır. Katılımcıların yeme tutumları skoru cinsiyet, yemek sırasında ekran kullanım durumları, öğünlerini tedarik biçimi, öğünlerini çoğunlukla kimlerle geçirdikleri, ebeveynlerinin paketli gıda kısıtlamasında bulunma durumu, okulda geçirdikleri süre, paketli gıda tüketim sıklığı, aile bireylerinin daha önce diyet yapıp yapmaması değişkenleri üzerinden karşılaştırma yapılmıştır. Cinsiyet değişkeni üzerinden yapılan t-testi bulgularına göre yeme tutumu skoru toplamı kız öğrencilerde erkeklere kıyasla anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. (t= -6.26 ;p0.001) Öğünleri sırasında ekran kullanımı, öğün tedarik biçimi, öğünleri kiminle geçirdiği, okulda geçirdikleri süre, paketli gıda tüketim sıklığı, ebeveynlerinin paketli gıda kısıtlamasında bulunma değişkenlerinde anlamlı bir farklılaşma bulunmamıştır. Katılımcıların Özbilinçlilik skoru; cinsiyet, diyet öyküsü, kiminle yaşadığı, kardeş sayısı, öğünlerini kiminle geçirdiği, doğum sırası, ebeveynlerin paketli gıda kısıtlaması değişkenleri üzerinden karşılaştırma yapılmıştır. Cinsiyet değişkeni bulgularına göre özel özbilinç alt boyut puanı kız öğrencilerde erkeklere kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research investigates the relationship between eating attitudes and self-consciousness among 8th-grade students studying in the Kağıthane district of Istanbul during the 2023-2024 academic year. The study included a total of 568 students (300 males and 268 females). Participants were administered the Sociodemographic Form, Eating Attitudes Test (EAT-40), and the Self-Consciousness Scale. Data were analyzed using SPSS 27.0 software. Pearson correlation and multiple regression analysis were conducted to examine the predictive role of self-consciousness on eating attitudes. A positive relationship was found between“self-consciousness”and“eating attitude.”Independent sample t-tests and one-way ANOVA were used to compare groups based on sociodemographic variables.