The impact of the global gateway on third countries' alignment with the European Green Deal
Küresel geçit'in üçüncü ülkelerin Avrupa Yeşil Mutabakatı'na uyumuna etkisi
- Tez No: 892600
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Uluslararası ilişkilerde sert güç nüanslarının yeniden trend olmasına rağmen, yeni jeopolitik gelişmeler yumuşak gücün de toplam gücün önemli bir parçası olduğunu gösteriyor. Yumuşak güç sadece yeni problemlere karşı sorun çözme kapasitesini geliştirmekle kalmaz, ayrıca aktörlerin problemleri fırsata çevirebilmesini sağlar. Ancak Avrupa Birliği (AB) yumuşak gücü son yıllarda ciddi bir azalış göstermiştir. Avrupa Yeşil Mutabakatı (AYM), AB'nin 2050'ye kadar net-sıfır emisyonuna ulaşmasını sağlayacak bütüncül bir politikadır. Bununla birlikte, Birlik'in krizleri fırsata dönüştürme, küresel iklim liderliğini üstlenme ve yumuşak gücünü artırma planıdır. AB İklim Diplomasisi kapsamında yapılmış önceki eylemler AB'yi iklim krizi rejiminde çok enstrumanlı, deneyimli bir aktör haline getirmiştir. Ancak, iç politikadaki çığır açan başarılarına rağmen, AYM dış politika alanında zayıf kalmıştır. Bunun sebeplerinden biri, daha önce iklim diplomasi için etkili araçlar geliştirmiş olmasına rağmen AB'nin AYM kapsamında yalnızca 'örnekle yol gösterme' modeline dayanmasıdır. Küresel Geçit, AB'nin küresel pozisyonunun güçlendirme amacıyla oluşturduğu bir bağlantısallık projesidir. Bu tez, Küresel Geçit'in AYM'yi üçüncü ülkelere genişletme potansiyelini araştırmaktadır. Bu bağlamda, Küresel Geçit'in en önemli partneri olan Afrika ele alınmıştır. Fas ve Rwanda, üçüncü ülkelerin AYM ile uyumlanmasında Küresel Geçit'in etkisini test etmek amacıyla vakalar olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although hard power nuances are re-trending in International Relations, recent geopolitical developments demonstrate that soft power is also a significant part of overall power. Soft power not only extends capability to respond to new challenges, but also enables actors to turn problems to opportunities. However, European Union (EU) soft power has been in decline for a couple years. The European Green Deal (EGD) is a comprehensive policy for the EU to reach net-zero emissions by 2050. It is also the Union's moment to turn crisis into opportunities, claim global climate leadership and boost its soft power. Previous external actions within the EU Climate Diplomacy make the EU an experienced actor in climate change regime with various policy tools. However, despite groundbreaking achievements in the domestic sphere, external dimension of EGD remains weak. One of the reasons is that the EU is relying solely on 'leading by example' in EGD, although it previously developed effective instruments enhancing its diplomatic skills in climate. Global Gateway is a connectivity project to strengthen the EU global position. This thesis investigates the potential of Global Gateway in externalizing EGD to third countries. In this context, Africa is focused on as the key partner of Global Gateway. Morocco and Rwanda are examined as case studies in testing impact of Global Gateway projects to the country's alignment with the EGD.