Japon yazı sistemi ve interaktif öğretimi
Japanese writing system and interactive teaching
  1. Tez No: 892603
  2. Yazar: SERDAR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TEKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Japon Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
Bu tezde Japon yazı sistemin interaktif öğretimini ne şekilde yapılabileceği konusu üzerinde durulmuştur. Belirlenmiş olan en sık kullanılan kanjilerin öğrenicilere ne şekilde aktarılacağı çalışmanın temel problemi olarak görülmüştür. Eğitim, haber ve internet kaynaklarından elde edilen listeler bu çalışmanın veri tabanını oluşturmuştur. Listeler ortak olan ve olmayan kanjilerin belirlenmesi için karşılaştırılmış, elde edilen verilere göre en sık kullanılan ve 100 kanjiden oluşan yeni bir liste belirlenmiştir. Bu liste öğrenicilere video dersleri şeklinde interaktif ortamda aracılığıyla verilmiş ve derslerin sonunda değerlendirmeler yapılmıştır. Sonuç olarak öğrenicilerin bireysel öğrenme kapsamında kendi hızlarında, yer ve zaman gözetmeksizin en sık kullanılan kanjileri okuyup anlamlarını öğrendikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the issue of how the interactive teaching of the Japanese writing system can be done is emphasised. How to transfer the most frequently used kanji to the learners was seen as the main problem of the study. Lists obtained from educational, news and internet sources formed the database of this study. The lists were compared to determine the common and uncommon kanji, and according to the data obtained, a new list consisting of the most frequently used and 100 kanji was determined. This list was given to the learners in the form of video lessons in an interactive environment and evaluations were made at the end of the lessons. As a result, it was determined that the learners read the most frequently used kanji and learnt their meanings at their own pace, regardless of time and place within the scope of individual learning.