Kızılırmak Deltası'ndaki habitat çeşitliliğinin kuş, sürüngen ve amfibi türlerinin dağılımına etkisi
The effect of habitat diversity on the distribution of bird, reptile and amphibian species in the Kızılırmak Delta
  1. Tez No: 892627
  2. Yazar: NİZAMETTİN YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL VAROL TOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada Samsun ili Bafra, Alaçam ve Ondokuzmayıs ilçe sınırlarında yer alan Kızılırmak Deltası sulak alan ekosisteminde amfibi, sürüngen ve kuş türlerini tespit etmek, üreyen kuşları tanımlamak, tür çeşitliliği ve habitat çeşitliliği ilişkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışma 2021-2022-2023 yılı nisan, mayıs ve haziran aylarında gerçekleştirilmiştir. Seçilen 2x2 km gridlerde 45 dakikalık yürüyüşler yapılarak, görülen amfibi, sürüngen ve kuş türleri sayıları ile kaydedilmiştir. Ayrıca üreyen kuş türlerin tespiti için 1-16 arasındaki üreme kodları kullanılmıştır. Tür çeşitliliği için alfa ve beta çeşitlilik değerleri hesaplanmıştır. Tür çeşitlilik indis değerlerini ortaya koymak içinse Shannon-Wiener ve Simpson alfa çeşitlilik indisleri ile Whittaker'in beta çeşitlilik indisi kullanılmıştır. Kızılırmak Deltası'nda yapılan çalışmalar sonucunda 2 takım, 5 familyaya ait 8 amfibi türü, 2 takım, 7 familyaya ait 12 sürüngen türü ve 19 takım, 53 familyaya ait 129 kuş türü üreme döneminde tespit edilmiştir. Alanda üreyen kuş tür sayısı 115 olarak belirlenmiştir. Habitatlar arası çeşitlilik değerlerinin birbirinden anlamlı farklılık göstermediği, farklı habitatlarda benzer tür çeşitliliği olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aimewas to identify amphibian, reptile and bird species in the Kızılırmak Delta wetland ecosystem located within the borders of Bafra, Alaçam and Ondokuzmayıs districts of Samsun province, to identify breeding birds, and to evaluate the relationship between species and habitat diversity. The study was conducted in April, May and June 2021-2022-2023. 45 minute walks were taken on the selected 2x2 km grids and the number of amphibian, reptile and bird species were recorded. Breeding codes between 1-16 were used to identify breeding bird species. Alpha and beta diversity values were calculated for species diversity. Shannon-Wiener and Simpson alpha diversity indexes and Whittaker's beta diversity index were used to determine species diversity index values. As a result of the studies conducted in the Kızılırmak Delta, 8 amphibian species belonging to 2 orders and 5 families, 12 reptile species belonging to 2 orders and 7 families, and 129 bird species belonging to 19 orders and 53 families were identified during the breeding period. The number of breeding bird species in the area was determined as 115 species. It was determined that the species diversity between habitats did not differ significantly from each other and that there was similar species diversity in different habitats.