Adaptive mesh refinement for one dimensional scalar conservation laws
Tek boyutlu skaler korunum yasaları için uyarlanabilir örgü iyileştirme
  1. Tez No: 892626
  2. Yazar: KADİR ÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAVER OKUTMUŞTUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez algoritması Berger ve Colella tarafından tasarlanan Uyarlanabilir Örgü İyileştirme yöntemini dikkate alarak tek boyutlu skaler korunum yasalarının düzensiz ağlar üzerindeki sayısal çözümlerini incelemektedir. Test denklemlerinin ayrıklaştırılması için sonlu hacim yöntemi ile birlikte CLAWPACK yazılımı kullanılmıştır. Doğrusal taşıma, viskozitesiz Burgers ve Buckley-Leverett denklemleri tek boyutlu üç temel denklem olarak ele alınmış ve bu denklemler üzerine odaklanılmıştır. Şok ve seyrelme dalgalarının yayılımını incelemek için yapılan sayısal hesaplamalarda standart düzgün ızgara ile Uyarlanabilir Örgü İyileştirme yöntemleri karşılaştırılmıştır. Bu incelemeler farklı zaman seviyelerinde başlangıç koşulu olarak düzgün ve parçalı düzgün verilen fonksiyonlar için yapılmıştır. Uyarlanabilir Örgü İyileştirme yönteminin hesaplama kaynaklarını gerektiği yerde yoğunlaştırarak maliyetleri düşürdüğü ve doğruluğu koruduğu sonuçlar tarafından gösterilmektedir. Ayrıca, bu bulgular tek boyutlu skaler korunum yasalarındaki keskin gradyanlar ve karmaşık dalga yayılımını yönetmede adaptif stratejilerin sağladığı avantajları da ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the numerical solutions of one dimensional scalar conservation laws on non-uniform grids by considering an Adaptive Mesh Refinement (AMR) based on an algorithm proposed by Berger and Colella. Finite volume method is used for discretization of the test equations with the CLAWPACK software. Three basic equations in one dimension are of particular interest; linear advection equation, inviscid Burgers equation, and Buckley-Leverett equation. Propagation of shock and rarefaction waves are investigated and compared for both standard uniform mesh and AMR at different time levels with smooth and piecewise smooth initially given functions. The findings demonstrate that results by AMR offer superior efficiency by focusing computational resources where needed, reducing overall costs while preserving accuracy. This comparison underscores the advantages of adaptive strategies in managing sharp gradients and complex wave propagation in one dimensional scalar conservation laws.