Prematüre retinopatisinin tanısında erken biyokimyasal ve hematolojik belirteçlerin yeri
The role of early biochemical and hematological markers in the diagnosis of retinopathy of premature
  1. Tez No: 892656
  2. Yazar: MURAT KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER ÖZÇİMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Prematüre retinopatisi (PR) tüm dünyada erken doğmuş bebeklerde önlenebilir körlüğün en önemli nedenlerinden biridir. PR prematüre bebeklerde retinal damarların anormal gelişimi ile ortaya çıkan ilerleyici ve kalıcı görme kaybına yol açabilen bir hastalıktır. PR'sinin erken evrelerde saptanması, hastalığın ilerlemesini önlemek ve kalıcı görme kaybını engellemek adına önemlidir. Bu çalışmanın amacı PR ile yaşamın ilk günlerindeki hematolojik risk faktörleri arasındaki klinik ilişkiyi ortaya koymak ve erken tanı koymaya yardımcı olmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada doğum haftası 1500 gram olarak belirlendi. Doğum haftasına göre %36,7'si ≤28 hafta grubunda, %56,7'si 29-32 hafta grubunda ve %6,7'si ≥33 hafta grubunda yer aldı. Doğum ağırlığı ve doğum haftası PR gelişimi ile doğrudan bağlantılıydı.
Özet (Çeviri)
Aim: Premature retinopathy (ROP) is one of the most significant causes of preventable blindness in infants born prematurely worldwide. It is a condition that can lead to progressive and permanent vision loss due to the abnormal development of retinal vessels in premature infants. Early detection of ROP is crucial in preventing disease progression and avoiding permanent vision loss. The aim of this study is to reveal the clinical relationship between ROP and hematological risk factors in the first days of life, which will aid in early diagnosis. Material and Methods: In this study, the data of 120 patients with a gestational age of less than 35 weeks and a birth weight of less than 1700 grams were examined. The cases were divided into two main groups: 60 patients who developed ROP and 60 patients who did not develop ROP, all of whom had no additional diseases. Patient information was retrospectively screened through the system. Routine blood values, including complete blood count, biochemistry, arterial blood gas, inflammatory markers, thyroid hormone tests, maternal findings, and demographic characteristics, were evaluated on the first day after birth. Results: According to birth weights, 17.5% of the patients were ≤1000 grams, 50% were in the 1001-1500 gram range, and 32.5% were >1500 grams. Based on gestational age, 36.7% were in the ≤28 weeks group, 56.7% were in the 29-32 weeks group, and 6.7% were in the ≥33 weeks group. Birth weight and gestational age were directly associated with the development of ROP.