18-45 yaş arası kadınların HPV ve HPV aşısı hakkındabilgi düzeyleri ve tutumlarının değerlendirilmesi
Assessment of knowledge levels and attitudes about HPV and HPV vaccine for women between 18-45 years of age
  1. Tez No: 892657
  2. Yazar: ASYA ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA REŞAT DABAK, DR. CEYHUN DİKMEN BATMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Yaptığımız bu çalışmada 18-45 yaş arasındaki kadınlarda HPV ve HPV aşısı hakkında bilgi düzeylerini, HPV aşısı hakkında tutumlarını ölçmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipte tanımlayıcı bir anket çalışmasıdır. Çalışmamızın örneklemini 03.05.2024-03.08.2024 tarihleri arasında herhangi bir nedenle S.B.Ü Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine başvuruda bulunan 18-45 yaş arası 380 katılımcı oluşturmaktadır. Toplamda 62 sorudan oluşan anketimizin birinci kısmı katılımcıların sosyodemografik özellikleri ile ilgili 15 sorudan, İkinci kısmı 33 soruluk HPV Bilgi Ölçeği'nden, üçüncü kısmı 14 soruluk Karolina HPV Aşılama İnançları Ölçeği'nden oluşmaktadır. Çalışmada elde edilen verilerin analizinde SPSS 28.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to assess the level of knowledge about HPV and the HPV vaccine among women aged 18-45, to determine HPV vaccination rates, to measure their attitudes and beliefs regarding the HPV vaccine, to identify factors influencing vaccination rates, and to raise awareness about the HPV vaccine. Material and Method: As a cross-sectional descriptive survey study conducted between 03.05.2024 and 03.08.2024, the sample of our study consisted of 380 participants who presented to the Obstetrics and Gynecology outpatient clinic of Haseki Training and Research Hospital for any reason and were between the ages of 18-45. Our survey, consisting of a total of 62 questions, was divided into three parts: the first part included 15 questions related to the sociodemographic characteristics of the participants; the second part consisted of 33 questions from the HPV Knowledge Scale; and the third part contained 14 questions from the Karolina HPV Vaccination Beliefs Scale.