Yaşlı popülasyonda escherichia coli kaynaklı ürosepsis olgularında risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of risk factors in cases of ürosepsis caused by escherichia coli in the elderly population
- Tez No: 892713
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNA DEMİRDAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Yaşlı popülasyonda E. coli kaynaklı üriner sistem enfeksiyonunda ürosepsis gelişiminde veya mortalite üzerinde risk faktörlerinin etkisinin incelenmesi amaçlandı. Yöntem: Üçüncü basamak hastanemize başvuran 65 yaş üstü, idrar kültüründe veya idrar kültürü ile birlikte kan kültüründe sadece E. Coli üremesi olan hastalar prospektif olarak belirlendi. Belirlenen hastalardan sepsis-3 kriterlerini karşılayanlar çalışma grubu (Grup-1) ve sepsis tanı kriterini karşılamayanlar (Grup-2) olarak Nisan 2023-Temmuz 2024 tarihleri arasında araştırmaya dahil edildi. Toplamda 205 hastanın verileri (103'ü grup-1, 102'si grup-2), karşılaştırmalı olarak incelendi. Hastaların klinik ve laboratuvar bulguları, yatış süreleri, risk faktörleri, uygulanan tedaviler, ECOG performans skoru ile APACHE-II, GKS, SOFA, NEWS, MEWS puanları, son bir yıl içindeki ÜSE, ürolojik girişim ve hastane yatış sayıları hazırlanan çalışma formlarına kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya alınan 205 hastanın (ortalama yaş; 75,3±8,4 yıl; min-max: 65- 95 yıl) 141'i (%69) kadın, 64'ü (%31) erkekti. Bu hastaların 38'i (%19) mortal seyretti. Çalışmaya dahil edilen grup-1 hastaların %95'inde ek hastalık vardı ve sepsis gelişmesinde etkili bulundu (p=0,001). Mevcut üriner sistem enfeksiyonunda sepsis gelişen olguların %34'üne başka bir enfeksiyon odağı eşlik etmekteydi ve özellikle eşlik eden enfeksiyonun pnömoni olması sepsis gelişiminde etkili bulundu (p=0,001). Üriner patoloji grup-1 olgularının %67'sinde (69 kişi) saptandı (p=0,028). Ürosepsisli hastaların olası risk faktörleri incelendiğinde; kadın cinsiyet (p=0,031), endokrin hastalık (p=0,032), nörolojik hastalık (p=0,001), geçici sonda kullanımı (p=0,016), kalıcı sonda kullanımı (p=0,039), prostat hipertrofisi (p=0,007), rezidü idrar (p=0,018) ve ESBL üretimi (p=0,004) ürosepsis gelişmeyen olgulara kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu. ECOG skoru ile belirlenen fonksiyonel bağımlılık ürosepsis gelişimi açısından anlamlı bulundu. SOFA skoru mortalite öngörücüsü olarak saptandı (p=0,001). Sonuçlar: Kadın cinsiyet, endokrin ve nörolojik hastalıklar, sonda kullanımı, ESBL üretimi ve pnömoni varlığı gibi ek enfeksiyon odaklarının varlığı, fonksiyonel bağımlılık ürosepsis gelişmesi açısından yaşlı popülasyon için risk oluşturmaktadır. Bu sonuçlar, yaşlı hastalarda bu risk faktörlerine yönelik daha yakın takip ve yönetim stratejilerinin geliştirilmesi gerektiğini düşündürmektedir. Ayrıca, mortalite tahmininde SOFA skoru diğer skorlama sistemlerine göre daha etkin bulundu ve klinik kullanım önerilerini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the effect of risk factors on the development of urosepsis or mortality in urinary tract infection caused by E. coli in the elderly population. Methods: Patients over 65 years of age who were admitted to our tertiary care hospital and had only E. Coli growth in urine culture or urine culture and blood culture were prospectively selected. The patients who fulfilled the sepsis-3 criteria were included in the study group-1 and those who did not fulfill the sepsis diagnostic criteria were included in the study group-2. The patients who met the sepsis-3 criteria were included in the study group (Group-1) and those who did not meet the sepsis diagnosis criteria (Group-2) between April 2023 and July 2024. In total, 103 of 205 patients were included in group-1 and 102 in group-2 and analysed comparatively. Clinical and laboratory findings, duration of hospitalisation, risk factors, treatments administered, ECOG performance score and APACHE-II, GCS, SOFA, NEWS, MEWS scores, number of UTIs, urological interventions and hospitalisations in the last one year were recorded on the study forms. Results: Of 205 patients (mean age; 75.3±8.4 years; min-max: 65-95 years), 141 (69%) were female and 64 (31%) were male. Of these patients, 38 (19%) had a mortal course. Comorbidities were present in 95% of the group-1 patients included in the study and were found to be effective in the development of sepsis (p=0.001). In 34% of the patients who developed sepsis in the current urinary tract infection, another focus of infection was accompanying and pneumonia was found to be especially effective in the development of sepsis (p=0.001). Urinary pathology was detected in 67% (69 patients) of the group-1 patients (p=0.028). When the possible risk factors of the patients with urosepsis were analysed; female gender (p=0.031), endocrine disease (p=0.032), neurological disease (p=0.001), temporary catheter use (p=0.016), permanent catheter use (p=0.039), prostatic hypertrophy (p=0.007), residual urine (p=0.018) and ESBL production (p=0.004) were found to be statistically significantly higher compared to the patients without urosepsis. Functional dependence determined by ECOG score was found to be significant in terms of development of urosepsis. SOFA score was found to be a predictor of mortality (p=0.001). Conclusion: Female gender, endocrine and neurological diseases, catheterisation, ESBL production and the presence of additional foci of infection such as pneumonia pose a risk for the development of urosepsis in the elderly population. These results suggest that closer follow-up and management strategies should be developed for these risk factors in elderly patients. In addition, the SOFA score was found to be more effective than other scoring systems in predicting mortality and supports recommendations for clinical use.