Kronik böbrek hastalarında geriatrik nutrisyonel risk indeksi (GNRI) ile arterial stiffness (damar sertliği) arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between geriatric nutritional risk index (GNRI) and arterial stiffness in chronic kidney patients
  1. Tez No: 892714
  2. Yazar: ŞÜHEDA ALBAYRAK ÇELENK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN AYBAL KUTLUGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş: Kronik böbrek hastalarında yetersiz beslenme önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Yaşlı hastalarda beslenme durumunu gösteren GNRI kolay uygulanabilir, yeni ve güvenilir bir indekstir. Kardivoyasküler olaylar ve ateroskleroz için ön gördürücü olan arteriyel stiffness HT, KBH gibi pek çok hastalıkta ve ileri yaşta sıklıkla görülmektedir. Bu çalışmada diyalize girmeyen kronik böbrek hastalarında GNRI ile arteryel stiffness arasındaki ilşkinin incelenmesi planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya evre 3-5 diyalize girmeyen 65 yaş ve üzerinde 80'i kadın 138 kronik böbrek hastası dahil edildi. Hastaların serum glukoz, kreatinin, tGFH, ürik asit, albümin, hemoglobin, HbA1c, lipit parametreleri (low density lipoprotein kolesterol (LDL-K), high density lipoprotein kolesterol (HDL-K), trigliserid (TG), total kolesterol (TK)) poliklinik kayıtlarından ulaşıldı. Çalışma için onam veren hastaların ofis şartlarında boy, vücut ağırlığı, KB ve arteriyel stiffness ölçümleri kaydedildi. GNRI değerlerine göre hastalar 3 gruba (tertil) ayrıldı. Grupların demografik, klinik ve laboratuvar özelliklerimve arteriyel stiffness verileri istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların yaş ortalaması 72.56±6.52 yıl olup hastaların %87.7'sinde HT, %43.5'inde DM ve %20.3'ünde sigara öyküsü saptandı. Hastaların %9.4'ü 92'den düşük %65'i ise 98'den büyük GNRI değerine sahipti. Arteriyel stiffness özellikleri açısından 3 grup arasında anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: Malnutrition is an important cause of morbidity and mortality in patients with chronic kidney disease. The GNRI is a new and reliable index of nutritional status in elderly patients. Arterial stiffness, which is a predictor for cardiovascular events and atherosclerosis, is frequently observed in many diseases such as HT, CKD and in advanced age. In this study, we aimed to investigate the relationship between GNRI and arterial stiffness in non-dialysed chronic kidney disease patients. Materials and Methods: The study included 138 chronic kidney disease patients aged 65 years and older, 80 of whom were female, who were not on stage 3- 5 dialysis. Serum glucose, creatinine, tGFH, uric acid, albumin, haemoglobin, HbA1c, lipid parameters (low density lipoprotein cholesterol (LDL-C), high density lipoprotein cholesterol (HDL-C), triglycerides (TG), total cholesterol (TC)) were obtained from outpatient clinic records. Height, body weight, BP and arterial stiffness measurements were recorded under office conditions in patients who gave consent for the study. Patients were divided into 3 groups (tertiles) according to GNRI values. Demographic, clinical and laboratory characteristics and arterial stiffness data of the groups were compared statistically. Results: The mean age of the patients included in the study was 72.56±6.52 years, 87.7% had HT, 43.5% had DM and 20.3% had smoking history. 9.4% of the patients had a GNRI value lower than 92 and 65% had a GNRI value higher than 98. No significant difference was found between the 3 groups in terms of arterial stiffness characteristics.