Sinema ve gastronomi bağlamında platform ve menü filmlerinin görsel temsillerinin analizi
Analysis of visual representations of platform and menu films in the context of cinema and gastronomy
  1. Tez No: 892734
  2. Yazar: ERHAN ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAGİHAN ÇAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı sinema ve gastronomi bağlamında Platform ve Menü filmlerinin görsel temsillerinin analiz edilmesidir. Gastronomi ve gastronomiye bağlı olarak son yıllarda sosyal medyanın da etkisiyle geniş bir yayılım alanı bulmuş durumdadır. Bu bağlamda yemek ve gastronomik öğelerinin sanatsal değerlerle birlikte yer aldığı en önemli alanlardan birisini de sinema sanatı oluşturmaktadır. Yemek, insanların en temek ihtiyaçlarından birisi olmakla birlikte aynı zamanda kültürel birtakım unsurları ve anlamları da içermektedir. Yemek, zenginliğin, lüksün, belirli bir sınıfın, gelenekselliği ya da entelektüelliğin simgelerinden birisine dönüşebilmektedir. Tür olarak yemek sineması da yemeğin anlamsal bakımından imgeleştiği filmleri ifade etmektedir. Bu araştırmanın yöntemi ise nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizidir. İçerik analizi yöntemi daha çok film ve görsellerin derinlemesine incelenmesinde tercih edilmektedir. Bu araştırmada ise filmler, yemek ve gastronomik öğelerin imgesel olarak hangi anlamlara gönderme yaptığı yönünde analiz edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Menü ve Platform filmleri oluşturmuştur. Yapılan analizler sonrasında her iki filmde de yemeğin hem anlatımda hem de karakterlerin anlaşılmasında başat bir rolde olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte Platform filminde yemek ekonomi-politik açısından sınıfsal bir göndermenin merkezinde yer alırken Menü filminde ise yemek ve gastronomik unsurlar entelektüel bir statünün göstergesi olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to analyze the visual representations of Platform and Menu films in the context of cinema and gastronomy. In recent years, gastronomy and related gastronomy have found a wide spread area with the influence of social media. In this context, one of the most important fields where food and gastronomic elements take place together with artistic values is the art of cinema. Although food is one of the most basic needs of people, it also contains some cultural elements and meanings. Food can become one of the symbols of wealth, luxury, a certain class, traditionalism or intellectuality. As a genre, food cinema refers to films in which food is semantically imaged. The method of this research is content analysis, one of the qualitative research methods. Content analysis method is mostly preferred for in-depth analysis of movies and visuals. In this research, films, food and gastronomic items were analyzed in terms of what meanings they refer to imaginatively. The study group of the research consisted of Menu and Platform films. After the analysis, it was determined that food played a leading role in both the narrative and the understanding of the characters in both films. However, while in the movie Platform, food is at the center of a class reference in terms of economy and politics, in the movie Menu, food and gastronomic elements stand out as indicators of an intellectual status.