Toplumsal cinsiyet, ataerkillik ve mekân: Mersin'de üniversite öğrencisi kadınların kent yaşamı deneyimleri
Gender, patriarchy and space:Urban life experiences of women university students in Mersin
  1. Tez No: 892735
  2. Yazar: DAMLA AKAALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERYAL AYŞİN KOÇAK TURHANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma, aile evinden ayrılarak farklı bir şehirde üniversite okuyan genç kadınların karşılaştığı toplumsal cinsiyet eşitsizliklerini, ataerkil baskı ve kontrol mekanizmalarını, gündelik yaşamda toplumsal ve mekânsal olarak nasıl deneyimlediklerini sosyolojik ve feminist bir bakış açısıyla ele almaktadır. Kadınları, yaşamın her alanında kuşatan ataerkil tahakküm biçimleri ve ilişkilerini konu edinen bu çalışmada, genç kadınların yabancı oldukları kentte üniversite eğitim sürecinde barınma, güvenlik, hareket özgürlüğü, kamusal mekânların kullanımı gibi alanlarda yaşadıkları toplumsal cinsiyet ayrımcılığı, feminist yöntemle araştırılmaktadır. Bu alanlarda hangi sorunlar ve zorluklarla, kısıtlama ve engellerle, nerede ve nasıl karşılaştıkları; ne tür baş etme ve savunma stratejileri geliştirdikleri ortaya konarak üniversite öğrencisi kadınların, toplumsal cinsiyet eşitsizliklerine ilişkin toplumsal ve mekânsal pratiklerinin ve deneyimlerinin anlaşılması amaçlanmaktadır. Araştırmada, yükseköğrenim için ailesinden ve yaşadığı şehirden ayrılarak Mersin'e gelen ve Mersin Üniversitesi Çiftlikköy Kampüsü'nde lisans öğrenimi gören 30 kadın öğrenci ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Çalışmanın bulguları, kadınların barınma, hareket özgürlüğü ve kamusal mekân kullanımı gibi alanlarda karşılaştığı toplumsal cinsiyet ayrımcılığı ve güvenlik endişesinin kadınların mekân tercihinde önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Kadınlar, aile evindeki yaşamına kıyasla daha bireysel davranabilmesine rağmen kendi yaşamına dair alacağı kararları tamamen bağımsız olarak verememekte ve aile üyelerinin onayına tabi tutulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines from a sociological and feminist perspective the gender inequalities, patriarchal oppression and control mechanisms faced by young women who leave the family home and study at university in a different city, and how they experience them socially and spatially in everyday life. This study, which focuses on the patriarchal forms of domination and relations that surround women in all areas of life, investigates the gender discrimination that young women's experience in areas such as housing, security, freedom of movement, and the use of public spaces during their university education in the city where they are strangers, using a feminist method. The aim is to understand the social and spatial practices and experiences of women university students in relation to gender inequalities by revealing which problems and difficulties, restrictions and obstacles they encounter in these areas, where and how, and what kind of coping and defense strategies they develop. In the study, in-depth interviews were conducted with 30 female undergraduate students who left their families and cities to come to Mersin for higher education and study at Mersin University Çiftlikköy Campus. The findings of the study show that gender discrimination and security concerns that women face in areas such as housing, freedom of movement and use of public space play an important role in women's choice of location. Although women can act more individually compared to their lives in the family home, they cannot make decisions about their own lives completely independently and are subject to the approval of family members.