Endemik tripleurospermum heterolopis ve T. ziganaense (asteraceae) türlerinin üreme biyolojisi ve popülasyon içi genom büyüklüğü varyasyonları
Reproductive biology and intra-population genome size variations of endemic tripleurospermum heterolopis and T.ziganaense (asteraceae) species
- Tez No: 892802
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN İNCEER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, endemik Tripleurospermum heterolepis (Freyn & Sint.) Bornmüller ve T. ziganaense İnceer & Hayırlıoglu-Ayaz türlerinin üreme özellikleri ve popülasyon içi genom büyüklüğü varyasyonları ilk kez incelenmiştir. Üreme biyolojisi kapsamında polen canlılık, stigma olgunluk, tohum canlılık, aken çimlendirme ve yaşama başarısını belirleme çalışmaları yapılmıştır. Ayrıca akım sitometrik tohum görüntüleme ile türlerin eşeyli veya eşeysiz üreyip üremedikleri araştırılmıştır. Popülasyon içi genom büyüklüğü varyasyonu akım sitometrik analizlerle belirlenmiştir. Elde edilen verilere göre, her iki türde de polen canlılığı ile tohum canlılığı %70'in, aken çimlenme oranı ise %90'ın üzerindedir ve embriyonik bitkilerin yaşama başarısı ise %100'dür. Stigma olgunluğu çiçeklenme öncesinde negatif, çiçeklenme döneminde ise iyi derecede pozitiftir. Akım sitometrik tohum görüntüleme sonucu, her iki türde de endosperm:embriyo (3C:2C) oranı 1,5'in altındadır. Diğer yandan, popülasyon içi genom büyüklüğü varyasyonu T. heterolepis'de %12 ve T. ziganaense'de %18'dir. Elde edilen bu veriler ile endemik T. heterolepis ve T. ziganaense türlerinin koruma biyolojisine yönelik çalışmalara katkılar sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the reproductive characteristics and within population genome size variations of the endemic Tripleurospermum heterolepis (Freyn & Sint.) Bornmüller and T.ziganaense İnceer & Hayirlioglu-Ayaz species were examined for the first time. Within the scope of reproductive biology, studies have been carried out pollen viability, stigma maturity, seed viability, achene germination and survival success. Additionally, it was investigated whether the species reproduced sexually or asexually using the flow cytometric seed screening method. Flow cytometry was also performed to determine within population genome size variation. According to the data obtained, pollen viability and seed viability in both species are over 70%, achene germination rate is over 90%, and the survival rate of embryonic plants is 100%. Stigma receptivity is negative in the pre-flowering period and well positive in the flowering period. According to the data obtained as a result of flow cytometric seed screening analyses, the endosperm:embryo ratio is below 1.5 in both species. Within population genome size variation is 12% in T. heterolepis and 18% in T. ziganaense. With these data obtained, contributions were made to studies on the conservation biology of species.