Arı zehrinin metastatik meme kanserinde metastaz baskılayıcı ajan olabilme potansiyelinin değerlendirilmesi
Evaluation of the potential of bee venom as a metastasis supressor agent in metastatic breast cancer
  1. Tez No: 892803
  2. Yazar: NUR SENA SİVRİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELCEN ÇELİK UZUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Arı zehri, birçok hastalıkta kullanılma kapasite olan doğal bir bileşiktir. Kanser tedavilerinde sitotoksik özelliği olduğu bilinmektedir. Ancak kanserle mücadele sadece sitotoksisitenin hedeflenmesi yetersiz kalmaktadır. Kanser hücrelerinin metastaz özelliğinin inhibe edilmesi de oldukça önem taşımaktadır. Arı zehrinin metastaz engelleme kapasite üzerine sınırlı bilgi olmakla birlikte öncü olarak yaptığımız çalışmada arı zehrinin kanser hücrelerinde hücre göçünü engellediğini gösterdik. Bu projede ise tespit edilen bu anti-metastatik özelliğin gen düzeyinde mekanizmasının belirlenmesi hedefimizdir. Bunun için üzerine bulgu olmayan metastaz baskılayıcı BRMS1, KAI1/CD82, DRG1 genlerinin ekspresyonu analiz edişmiştir. Ayrıca metastazı indükleyebilen EGFR ve ayrıca WNT7B onkogeninin ekspresyon seviyeleri de analiz edilmiştir. Arı zehri bir bütün olarak uygulanmış olup, ayrıca arı zehrinin içeriğinde önemli bir miktarda bulunan melittin molekülü ayrıca uygulanmıştır. Arı zehri ve melittin, yaygın olan kemoterapi ajanı olan Sisplatin ile karşılaştırılmıştır. Bu projede, böylece ilk kez, arı zehri ve melittinin metastazı engelleme potansiyelinin söz konusu genlerin EGFR'yi inhibe edebilmesi üzerinden gösterip göstermediği belirlenmiş ve dolayısıyla arı zehri ve melittinin metastatik meme kanserinde bu genlerin birbirleriyle ilişki içinde çalışmasını regüle edip etmediği üzerine öncü bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bee venom is a natural compound that can be used in many diseases. It is known to have cytotoxic properties in cancer treatments. However, targeting only cytotoxicity is insufficient in the fight against cancer. Inhibiting the metastasis feature of cancer cells is also very important. Although there is limited information on the metastasis inhibition capacity of bee venom, in our pioneering study we showed that bee venom prevents cell migration in cancer cells. In this project, our goal is to determine the mechanism of this anti-metastatic feature at the gene level. For this purpose, the expression of metastasis suppressor BRMS1, KAI1/CD82, DRG1 genes, which had no symptoms, was analyzed. The expression levels of EGFR, which can induce metastasis, as well as the WNT7B oncogene, were also analyzed. Bee venom was applied as a whole, and the melittin molecule, which is contained in a significant amount of bee venom, was also applied separately. Bee venom and melittin have been compared to the common chemotherapy agent Cisplatin. In this project, for the first time, it was determined whether bee venom and melittin have the potential to inhibit metastasis through the ability of the genes in question to inhibit EGFR, and therefore, pioneering findings were obtained on whether bee venom and melittin regulate the interaction of these genes in metastatic breast cancer.