L-DOPA indüklü sıçan diskinezi modelinde ketaminin rolü
The role of ketamine in the L-DOPA-induced rat dyskinesia model
  1. Tez No: 892806
  2. Yazar: NURDAN TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REZZAN GÜLHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Amaç: İlerleyici bir nörodejeneratif hastalık olan Parkinson hastalığı tedavisinde L-DOPA (levodopa) yaklaşık 60 yıldır en etkili standart tedavi olmaya devam etmektedir. Ancak, L-DOPA'nın uzun süreli kullanımı başta L-DOPA ile indüklünen diskinezi (LID) olmak üzere tedaviyi sınırlayan ciddi motor komplikasyonlara yol açar. Klinik öncesi çalışmalarda ve vaka raporlarında ketaminin diskinetik hareketler üzerinde etkili olabileceği gösterilmiştir. Bu çalışmada, sıçan LID modelinde ketamin tedavisinin potansiyel etkileri araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada yetişkin erkek Sprague-Dawley sıçanlar kullanılmıştır. Nigrostriatal yolakta lezyon oluşturmak için sıçanların sağ medial ön beyin demetine (medial forebrain bundle; MFB) 6-hidroksidopamin (6-OHDA) enjeksiyonu yapılmıştır. Apomorfinle tetiklenen rotasyon testi ile lezyon modeli oluştuğu doğrulanan sıçanlarda LID oluşturmak için 7 günlük 12 mg/kg L-DOPA + 15 mg/kg benserazid tedavisi uygulanmıştır. Diskinezi seviyesi ve şiddeti Anormal İstemsiz Hareket (AIH) skoru ile değerlendirilmiştir. LID modeli oluştuğu doğrulanan sıçanlara ketamin (10 mg/kg, 2 saat ara ile 5 i.p. enjeksiyon) veya serum fizyolojik tedavisi uygulanmış ve bu tedavilerin diskinezi üzerine etkileri AIH ve silindir testleri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Parkinson's disease, a progressive neurodegenerative disorder, has been primarily treated with L-DOPA for approximately 60 years. However, long-term use of L-DOPA leads to serious motor complications, notably L-DOPA-induced dyskinesia (LID), limiting the effectiveness of the treatment. Preclinical studies and case reports have suggested that ketamine may be effective in mitigating dyskinetic movements. This study aims to investigate the potential effects of ketamine treatment in a rat model of LID. Materials and Methods: Adult male Sprague-Dawley rats were used in the study. Unilateral medial forebrain bundle (MFB) injections of 6-hydroxydopamine (6-OHDA) were administered to induce lesions in the nigrostriatal pathway in all rats. Rats with confirmed lesion models, verified by apomorphine-induced rotation tests, were subjected to 7 days of 12 mg/kg L-DOPA + 15 mg/kg benserazide treatment to induce LID. Dyskinesia levels and severity were assessed using the Abnormal Involuntary Movement (AIM) score. Rats with confirmed LID models were treated with ketamine infusion (10 mg/kg, 5 i.p. injections) or saline, and the effects of these treatments were evaluated with AIM and cylinder tests.