Çok katlı bir betonarme konut binasının yapısal analizi
Structural analysis of a multi-storey reinforced concrete residential building
- Tez No: 892811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN CANSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Sistemler Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yapmış olduğum bu çalışmada, 15 katlı betonarme bir konut binasının yapısal performansı statik ve dinamik analizler kullanılarak değerlendirilmiştir. Binanın statik analizinde, binanın ölü ve canlı yükler altındaki davranışının incelenmesi yapılmıştır. Binanın dinamik analizinde ise, binanın deprem yükü sonucundaki davranışının ince-lenmesi yapılmıştır. Yapmış olduğum statik ve dinamik analizlerden elde edilen so-nuçlar olası risklerin değerlendirilmesine yardımcı olmuştur. Bu çalışmada, öncelikle binanın mimari ve statik projesi oluşturulmuştur. Daha sonra ise binanın üç boyutlu modeli oluşturulmuştur. Binanın üç boyutlu modelini oluşturulduktan sonra binanın statik ve dinamik analizleri gerçekleştirilmiştir. Binanın statik ve dinamik analizlerin yapımında doğrusal olmayan analiz yöntemlerinden biri olan“Çok Modlu İtme Analizi”yöntemi kullanılmıştır. Binanın analizinden elde edilen sonuçlar, binanın bazı bölgelerde yeteri kadar sağlam olmadığı ve deprem gibi doğal afetler karşısında riskli olduğu belirlenmiştir. Bu bulguların sonucunda, binanın güçlendirilmesi için atılması gereken gerekli adım-lara vesile olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the structural performance of a 15-story reinforced concrete re-sidential building was evaluated using static and dynamic analyses. In the static analysis of the building, the behavior under dead and live loads was examined. In the dynamic analysis, the behavior under seismic loads was investigated. The results ob-tained from the static and dynamic analyses helped in assessing potential risks. In this study, first, the architectural and static design of the building was crea-ted. Then, the three-dimensional model of the building was generated. After creating the three-dimensional model of the building, static and dynamic analyses were con-ducted. The“Pushover Analysis,”one of the non-linear analysis methods, was used in the construction of static and dynamic analyses of the building. The results of the analysis of the building revealed that some areas of the bu-ilding were not sufficiently strong and were vulnerable to natural disasters such as earthquakes. As a result of these findings, necessary steps for strengthening the buil-ding will be facilitated.