Çay (Camellia sinensis) tohumu yağının sabun üretiminde kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of the use of tea (Camellia sinensis) seed oil in soap production
  1. Tez No: 892812
  2. Yazar: OĞUZ KAĞAN DERECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN KANTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, çay bitkisi (Camellia Sinensis) tohum yağının doğal sabun üretimindeki potansiyeli incelenmiştir. Çay tohumu yağı, yüksek oleik asit içeriği ve besleyici özellikleri ile bilinmekte olup, çalışmanın amacı çay tohumu yağının zeytinyağına alternatif olarak kullanılabilirliğini değerlendirmektir. Çalışmanın birinci aşamasında Rize/Çayeli bölgesinden toplanan çay tohumlarından soğuk pres yöntemiyle çay tohumu yağı elde edilip kimyasal analizi yapılmış ve zeytinyağı ile karşılaştırılmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında, çay tohumu yağı kullanılarak sabun üretimi gerçekleştirilmiş ve elde edilen sabunların fiziksel ve kimyasal özellikleri detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Sabun üretim sürecinde, sabundaki yağ asitleri, serbest alkali tayini, sabunlaşmamış ve sabunlaşamayan maddeler, sabunlaşmamış yağlı maddeler tayini ve serbest yağ asitleri analizleri yapılmıştır. Sabunlar, Türk Standartlarının yayınladığı TS-54 metoduna göre değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, çay tohumu yağının zeytinyağına benzer yağ asidi bileşenlerine sahip olduğunu ve sabun üretiminde potansiyel bir alternatif olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir. Ancak tek başına kullanıldığında sabunların fiziksel dayanıklılığının yetersiz olduğu, Hindistan cevizi yağı ve palm yağı gibi doymuş yağ asitleri bakımından zengin yağlarla karıştırıldığında ise sabun kalitesinin arttığı gözlemlenmiştir. Bu çalışma, çay tohumu yağının doğal sabun üretiminde sürdürülebilir ve ekonomik bir alternatif olarak kullanılabileceğini ortaya koymaktadır. Bu bulgular, hem sürdürülebilirlik hem de ekonomik değer açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the potential of tea plant (Camellia Sinensis) seed oil for natural soap production using the cold process method was investigated. Tea seed oil is known for its high oleic acid content and nourishing properties, and this study aims to evaluate its feasibility as an alternative to olive oil. In the first stage of the study, tea seed oil was obtained from tea seeds collected from the Rize/Çayeli region using the cold press method, and its chemical analysis was performed and compared with olive oil. In the second stage of the study, soap was produced using tea seed oil, and the physical and chemical properties of the obtained soaps were analyzed in detail. During the soap production process, the analyses of fatty acids in the soap, free alkali determination, unsaponified and saponifiable substances, unsaponifiable fatty substances determination, and free fatty acids analyses were performed. The soaps were evaluated according to the TS-54 method published by Turkish Standards. The findings show that tea seed oil has similar fatty acid components to olive oil and can be considered a potential alternative in soap production. However, it was observed that when used alone, the physical durability of the soaps was insufficient, but the quality of the soap increased when mixed with oils rich in saturated fatty acids, such as coconut oil and palm oil. This study reveals that tea seed oil can be used as a sustainable and economical alternative in natural soap production. These findings are of great importance both in terms of sustainability and economic value.