Kentsel yeşil alanlara erişilebilirlik ile kentsel yaşam kalitesi ve kullanıcı memnuniyeti arasındaki ilişki: Altınordu örneği
The relationship between accessibility of urban green spaces and urban quality of life and user satisfaction: Altinordu case
  1. Tez No: 892820
  2. Yazar: PINAR GİZEM EMİRALİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENAP SANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Kentsel yeşil alanlar doğal kaynakların korunması, kentlerin gelişme yönlerinin belirlenmesi ve yapılaşmanın sınırlanması noktalarında şehir planlama alanında kullanılan çok önemli kent parçalarıdır. Ayrıca kentsel yaşam kalitesi ve o kentte yaşayan kullanıcıların memnuniyetlerini de etkileyen en önemli planlama unsurlarındandır. Bu tez çalışması Ordu İli Altınordu İlçesinde planlanan kentsel yeşil alan sistemlerini yıllara göre incelemek, eksiklikleri tespit etmek ve analizler sonucu çalışma alanı olarak belirlenen üç bölgede kentsel yeşil alanlara erişilebilirlik ile kentsel yaşam kalitesi ve kullanıcı memnuniyeti arasındaki ilişkiyi irdelemek, kentsel yeşil alanlara dair tespit edilen genel ve çalışma alanı özelindeki problemlere öneriler oluşturmak amacıyla hazırlanmıştır. Bu kapsamda üç bölgede anket çalışması yapılmış olup, demografik bilgi formu 11, yeşil alanlara dair bilgiler 4, parkı kullanım sıklığını etkileyen faktörler 6, yeşil alanın kullanıcı üzerine etkileri 7 sorudan olmak üzere kentsel yeşil alanlara erişilebilirlik ile kentsel yaşam kalitesi ve kullanıcı memnuniyeti arasındaki ilişki irdelenmiştir. Tüm istatistiksel analizler IBM SPSS 25.0 programı ile yapılmıştır. Anket sonuçlarında; kentsel yeşil alanlara erişilebilirliğin sağlanmasının tek başına yeterli olmadığı yeşil alanların büyüklük, nitelik, konum vb. özeliklerinin de yaşam kalitesi ve memnuniyet göstergelerine etki ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Urban green areas are very important city parts used in the field of urban planning in terms of protecting natural resources, determining the development directions of cities and limiting construction. In addition, it is one of the most important planning elements that affects the quality of urban life and the satisfaction of users living in that city. This thesis study was prepared to examine the urban green area systems planned in Ordu Province Altınordu district by year, to identify deficiencies and to examine the relationship between accessibility to urban green areas, urban life quality and user satisfaction in three regions determined as the study area as a result of the analysis. It is aimed to create suggestions for the general problems identified regarding urban green areas and the problems specific to the study area. In this context, a survey was conducted in three regions, and the demographic information form consists of 11 questions, information on green areas 4, factors affecting the frequency of park use 6, and the effects of green areas on the user 7 questions. All statistical analyzes were performed with IBM SPSS 25.0 program. In the results of the survey; It has been determined that providing accessibility to urban green spaces alone is not sufficient, and the characteristics of green areas such as size, quality, location, etc. also affect the quality of life and satisfaction indicators.