Impacts of nature-deficit disorder in cities and educational facilities planing
Doğa ile temas yoksunluğunun şehirler ve eğitim tesisleriplanlamasına etkileri
  1. Tez No: 701249
  2. Yazar: ANOUSHEHSADAT MIRALINIKKHOU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİME TEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Doğa ve insanlar arasındaki etkileşim, özellikle insan sağlığı ve esenliği üzerinde hem olumsuz hem de olumlu etkiler, insanların doğaya ilişkin tutumları ve davranışları ile yaban hayatı üzerindeki yararlar ve tehlikeler üzerindeki ilgiyi artırarak, farklı yönlerden son derece önemlidir. Hızla gelişen kanıt ve kanıta dayalı bilimsel ideoloji, insan-doğa etkileşimlerini farklı biçimlerde ortaya koyarak kavramsallaştırılmasını hızlandırmaktadır. Doğa-insan etkileşimleri üzerinden yapılan analizlerde, insanların fiziki/ruhsal durumunun ve sosyal iletişimlerinin nasıl etkilendiği ortaya koyulmakta ve temel olarak sosyo-kültürel ve fiziksel dinamikler üzerinde motive edici olduğu vurgulanmaktadır. Açıktır ki, insan-doğa etkileşimi insan yaşamı için kaçınılmazdır ve insanlar için doğadan ayrı yaşamak tasavvur edilemez. Günümüzde insanlar şehirlerin hızlı büyümesi ile insan yaşam tarzını modern ve endüstriyel tipe çevirmiştir. Bilim insanlarınca hazırlanan çeşitli raporlara göre sosyo-ekonomik yaşam biçiminin gereklilikleri nedeniyle bu etkileşimin daha sınırlı düzeyde gerçekleştirebildiği belirtilmektedir. Kentsel alanlarda yaşayan nüfusun 2050 yılına kadar %70'e çıkması beklenmektedir. Nüfus artışı ile parallel olarak kentsel alanların da hızla yayılması, insan ve doğa arasındaki bağlantıyı azaltmakta ve bunun sonucunda da insan sağlığı ve yaşam kalitesi üzerinde önemli olumsuz etkiler yaratmaktadır. Bu nedenle bu araştırma kapsamında insan-doğa etkileşiminin insan sağlığı, refahı üzerindeki etkisi, kentsel alanlarda yaşayan nüfusun önemli bir bölümünü oluşturan 4-12 yaş arasındaki çocuklar üzerinden eğitim donatılarını mercek altına alarak irdelenmeye çalışılmıştır. İnsan yaşamında ilköğretim sürecinde gerçekleşen eğitimin önemi nedeniyle, bu süreçte literatürde öne çıkan bir kavram olarak“doğa yoksunluğunun”çocukların gelişimi ve eğitimi üzerinde neden olduğu etkiler irdelenerek eğitim donatılarına ilişkin planlama önerilerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmalarda çocukların sağlıklı büyüme süreçleri üzerinde doğa etkileşiminin doğrudan olumlu etkileri ve taşıdığı avantajlarından yararlanmak için rutin bir doğa bağlantısına maruz kalmaları gerektiğine değinilmektedir. Doğada oynamak, fiziksel, bilişsel, sosyal ve duygusal olmak üzere çocuk gelişiminin pek çok yönüne önemli katkılar sunmaktadır. Açık havada oynamanın esneklik, özgüven, insiyatif almak, yaratıcılık ve daha fazlasını geliştirmekte etkili olduğu belirtilmektedir. Hareketlilik sevinç ve özgür davranabilme yetisini teşvik ederken; doğal yaşam alanları ve yaban hayatı hayal gücünü, deneysel becerileri, grup etkileşimini ve arkadaşlıklarını geliştirmeyi, sosyal bağlantıları ve davranışları beslemektedir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da, çocuklar ve doğa arasındaki bağın çocukların fiziksel sağlığı için de çok önemli olduğudur. Çocukluktaki fiziksel aktiviteler doğrudan fiziksel sağlığa bağlıdır. Örneğin, obezite ve aşırı kilo son yıllarda artmaktadır. Ayrıca, doğal bir ortamda oynamak, çocukların açık havada diğer çocuklarla oynama fırsatına sahip olmaları durumunda sosyal becerilerini de geliştirmekte; ekip çalışması için uygun bir uygulama olan toplanma ortamını keşfetmelerini sağlamaktadır Ayrıca doğa çocuklara ihtiyaçlarını anlamayı, problemlerini çözmeyi öğretmektedir. Doğal unsurlar tarafından ve güvende kalmaya çalışın. Doğa temelli pedagojiler, zihinsel ve fiziksel sağlık üzerindeki çok yönlü etkileri sunarak çocukların doğa ile bağlantısını artıran çözümler sunmaktadır. Modern insanın yaşam alanı olarak şehirlerin insan sağlığı ve davranışları üzerinde çok yönlü etkileri bulunmaktadır. Kentsel alanlardaki donatılar, yaşayanların temelihtiyaçlarını çözecek araçlar olarak önem kazanmaktadır. Bu araştırmada, çocukların kentsel alanlarda yaşamlarının önemli kısmını geçirdikleri bir kentsel tesis olarak devlet ilkokullarına odaklanılmıştır. Örgün eğitimin parçası olarak öğrenciler günün en aktif saatleri olan okullarda günde 5-6 saat geçirmektedirler. Sosyal becerileri ve fen bilimlerini eğitim ortamlarında öğrenmekte ve okul saatlerinde doğal ya da planlanmış açık-yeşil alanlara erişimlerinin olması önem kazanmaktadır. İki ülkeden örnek alan çalışmasının karşılaştırmalı olarak ele alındığı bu araştırmada, eğitimin çocukların gelişimi üzerindeki önemi ve doğa bağlantısının çocukların sağlığı ve esenliği üzerindeki kritik rolü araştırılmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda, İran ve Türkiye'den çalışma alanı olarak seçilen devlet ilköğretim okullarındaki eğitim programları ve fiziksel koşulların mevcut durumu araştırılmıştır. Her iki saha çalışmasında seçilen şehirde üç düzeyde (İran'da Nour ve Türkiye'de İstanbul) kent merkezi, kent çeperi ve kırsal alan olarak ilkokulların özellikleri araştırılmıştır. Bu kapsamda seçilen alanlardaki devlet ilköğretim okullarında eğitim gören öğrenci ve öğretmenlerle derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Mülakat yapılan tüm kişilerin, doğanın öğrenme süreci üzerindeki olumlu etkilerini gözlemledikleri tespit edilmiştir. Öğrenciler okul bahçelerinde oynamaktan keyif alırken, okul alanlarında daha fazla yeşil alan olmasını istemektedirler. Öğretmenler ayrıca açık alanlarda olmanın öğrencilerin öğrenme yetenekleri ve davranışları üzerindeki etkisini olumlu yönde değerlendirmektedirler. Araştırma sonucunda görüldüğü üzere; kırsal alanda doğa bağlantısı; yaşayanlar bakımından daha olanaklıdır ve kolay erişilebilmektedir. Ancak merkez ve kent çeperinde belediyeler tarafından düzenlenen ve doğal alanlarla aynı işlevi gören kentsel yeşil alanlar da doğal alanların eksikliğini telafi etmek için rekreasyonel ihtiyaçları karşılama işlevi görmektedir. Şehir planlama disiplin alanının rolünü ve mevcut arazi kullanım planlaması düzenlemelerinin konu bağlamında ne tür katkılar sunabileceğini irdelemek, araştırmanın cevap bulmak istediği temel araştırma sorularından biridir. Bu nedenle, hem İran'da hem de Türkiye'de imar planlama usul ve esasları üzerinden, ilköğretim tesislerine ilişkin planlama ilkelerini de ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu çalışmada öne çıkan bir konu olarak halihazır durumda ilkokul yerseçimi ilkelerinde açık doğal alanlara olan mesafe dikkate alınmamaktadır. İlkokulun yerinin seçiminde en önemli faktör mahalle düzeyinde erişilebilirlik konusudur. Diğer yandan okul bahçelerinin standartları bakımından da tanımlayıcı standartlar yer almamaktadır. Ancak eğitim ortamında doğanın varlığının bariz etkilerini ortaya koyan sonuçların elde edilmesine bağlı olarak, doğal açık yeşil alanlarda zaman geçirme olanağına sahip olmak; eğitim tesislerine entegre edilmesi gereken bir özellik olarak kritik önem taşımaktadır. Kentlerin farklı bölgelerinde doğrudan doğal alanlara erişim imkanı kısıtlı olabilir. Bu çalışma, özellikle kısıtlı doğa bağlantısı olan alanlarda planlanmış parklar veya okul bahçelerinde nitelikli açık alan düzenlemeleri ile çoçukların doğa ile bağını güçlendirecek düzenlemelerin dikkate alınması gerekliliğini ortaya koymuştur. Okul bahçelerinin nitelikli açık alan bileşenleri ile planlamasının ve eğitim müfredatları ile ilişkilendirilmesi önem kazanmaktadır. Daha önce de belirtildiği gibi, doğal açık alanlara erişim, halkın kullanımı açısından genelde bir maliyet gerektirmemekte ve bu alanlara bedelsiz olarak erişilebilmektedir. Verimli ve pratik olmak için, şehir plancıları, devlet okullarındaki karar vericiler ve belediyeler, okul tasarım ve planlama yönetmeliklerini yeniden gözden geçirme konusunda işbirliği yaparak standartların doğa ile bağı kuvvetlendirecek şekilde yeniden belirlenmesinde fayda olacaktır. Okul alanlarının açık ve kapalı bölümlerine ilişkin standartlarda doğa ve öğrenci bağını kurmaya/desteklemeye yönelik duyarlılık öne çıkarılmalı ve okul bahçelerinin yeşil alanlarının planlanması tasarım ve planlama standardı olarak dikkate alınmalıdır. Sonuç olarak, bu çalışmada incelenen ilkokulların çoğu, özellikle İran örneğinde, açık alan ihtiyacını karşılamak için hiç standart olmayan asfalt ve iki veya üç ağaçtan oluşan avlulara sahiptir. Kurallar değişmeli, okul bahçelerinde yapı ruhsatı alabilmek için öğrenci başına en az 0,5 m2 doğal yüzeyli -toprak, çim veya iklime uygun doğal malzeme- açık alan planlanmalı ve eğitim müfredatlarına doğa ile bağın kuvvetlendirileceği eğitim bileşenleri dahil edilmelidir.
Özet (Çeviri)
The interaction between nature and humans is highly crucial in different aspects, by increasing consideration especially both negative and positive effects on people health and prosperity, on the attitudes of people and their behaviors regarding nature as well as benefits and hazards to wildlife. A piece of fast-developing evidence and proof-based ideology is speeding up the conceptualization of various forms that orient interactions of human nature, in which analyses are disclosing significance of the occasion and direction of people as motivators for interactions, fundamental development is highly highlighting socio-economic dynamic. Clearly, human nature is being an integral part of people and people could not conceive of living apart from nature, but nowadays people having hectic days; cannot take the time to be in nature properly as a routine plan. The rapid growth of cities situation has been changed human lifestyle turn to modern and industrial type. Based on several reports, scientists claim that the population of urban areas will grow up to 70 % by 2050. Furthermore, the fast growth of urban development diminished the connection between humans and nature, which has vastly negative impacts on human health and prosperity. In this thesis, we have researched with a group of children between ages 4-12. Based on the facts, Children need to be exposed to a routine nature connection to get advantages of direct positive impacts on their growth process. Playing in Nature highly enhances all aspects of child development – physical, cognitive, social, and emotional. Playing outdoors grows resilience, self-confidence, initiative, creativity, and more. It encourages the joy of movement; it nurtures wild imaginations, experimentation, friendships, social connections, and behaviors. Another point deserving attention is that the connection between children and nature is pivotal for the physical health of children. Physical activities in childhood are directly related to physical health. On the other hand, obesity and overweight are rising in recent decades, as a result, to diminish or reduce the risk of obesity, children have to increase their physical activity. Moreover, playing in a natural environment improves children's social skills if they have the opportunity to play with other children outdoor, they learn to discover the environment to gather—which is an appropriate practice for team working—and also nature teaches them to solve their need by natural elements and try to stay safe. The nature-based pedagogies are almost new solutions to increase children's natural connection to benefit all inconceivable impacts on mental and physical health. Cities as a habitat of modern humans have incredible impacts on human health and behavior. Urban facilities are counted as tools to solve the daily needs of the citizens. Here, in this research, we focused on public primary schools as urban facility that has impacts on children's urban life. In common educational methods, students spend 5-6 hours per day in schools which is their most active hours of the day. They learn social skills and sciences as well in educational environments and they need to have access to green areas or at least have a green view during school time. Regarding the importance of education on children's development and also the critical role of nature connection on their health and well-being, in this dissertation— which a comparative study has been used, we have taken to accounts countries of Iran and Turkey as the territory for this research—the current situation of the educational environment of public primary schools has studied. In both field studies, three parts of selected cities (Istanbul in Turkey and Nour in Iran) had chosen as urban part, suburb part and rural area and some public primary schools had randomly chosen to do depth interviews with students and teachers. All the interviewees could feel the positive impacts of nature on the learning process. Students enjoyed playing in schoolyards and wanted to have more green spaces in there. Teachers also considered the influence of being in open spaces on students' learning abilities and behavior. In this thesis, after all, literature reviews and finding the main problem related to children's nature connection, the field studies had started. In two different cities which were in two countries, Mazandaran in Iran and Istanbul in Turkey, the cities had divided into three main areas—central part, peripheric area, and rural part, for each city—to collect data about the current physical situation and also educational programs that they have in nature-related action plans in the public primary education system of the countries. The data collection had done by depth interviews with a total of 48 students and 28 teachers of public primary schools that have been selected randomly. Otherwise, the private programs in both countries had been studied as samples of nature-based pedagogies which are ongoing and the results of this educational system are measurable now. Thus, these programs had assumed as an appropriate replacement for the traditional curriculums which are applied in public schools today. As a result of the research, as it was predictable, nature connection is more convenient for the public in rural parts but in central and suburb areas there are urban green spaces that are built by municipalities that have the same function as natural places. People in urban areas, use UGS as recreational environments to compensate for the lack of natural areas. On the other hand, in rural parts, the lack of facilities and also the limited number of teachers are serious problems which are not observed in central parts. The public facilities, that schools are one of them, have to be accessible for all people in a country regardless of their location, so here, the regulations are the target of reestablishment. In both cases, there are enough lands to be considered as in-door educational areas, but unfortunately, as can be observed from land use maps, although there are enough areas for in-door school areas they may not have enough outdoor spaces. Regulative or existing condition deficiencies do not consider relevantly school gardens as an essential part of educational facilities, because most of the designs are based on traditional curriculums which are related to theoretical training rather than a practical one. This research aims to propose reconsidering the existing design and planning regulations for the integration of nature connection and primary school education through urban planning discipline lenses. In both Mazandaran and Istanbul, the distance to open natural places is not considered in zoning rules of schools, and also in existing primary schools' design gardens are not considered. Currently, the most important factor in choosing the location of a primary school is related to accessibility in neighborhoods. Accessibility is an important and essential criterion, but regarding found results that make obvious impacts on the presence of nature in an educational environment, it is critical to have the possibility of spending time in open green places. This occasion could be direct access— trees and plants in schoolyards or to be near to a natural green place—or some periodic programs in curriculums. As mentioned before, access to natural open spaces must be free and accessible to the public. To be efficient and practical, urban planners, decision-makers in public education organizations, and municipalities have to cooperate in reconsidering school design and planning regulations. It has to be mandatory for school designers to look at the schoolyards as an urban green space. Most of the reviewed primary schools in this study, especially in the Mazandaran case, have yards paved by asphalt and two or three trees, which is not standard at all to cover the need of being in open space. Although these are not the result of regulative standards, there have to be minimum conditions to provide outdoor standards for schools. The standards have to be changed and schoolyards have to contain at least 0.5 square meters per student open spaces with natural surface—soil, grass, or what natural material will fit with micro- climatical conditions—to take building permission.