Yetişkin hastalarda siberkondri düzeyinin kronik hastalık varlığı ve diğer faktörler ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of cyberchondria level with the presence of chronic disease and other factors in adult patients
  1. Tez No: 892845
  2. Yazar: NİMET HAKKOYMAZ SEVİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ERDOĞDU CEYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmamızda hastanemiz aile hekimliği polikliniğine başvuran yetişkin hastalarda siberkondri düzeyinin kronik hastalık varlığı ve diğer faktörler ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Nisan 2024-Eylül 2024 tarihleri arasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 18 yaş üstü, internet kullanan kronik hastalığı olan ve olmayan bireyler oluşturmaktadır. Hastalara gönüllük esasına dayalı olarak sosyodemografik özelliklerini içeren sosyodemografik veriler anket formu ve internette sağlık bilgisi arama davranışı ile ilgili bilgilerini değerlendirmeye yarayan siberkondri ciddiyet ölçeği anket formu yüzyüze uygulanmış olup, araştırmanın veri kaynağını oluşturmaktadır. Verilerin analizinde Statistical Package for Social Sciences (SPSS) versiyon 22 programından yararlanılmıştır. Pdeğerinin 0.05'in altında olduğu durumlar istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar şeklinde değerlendirilmiştir. Çalışmaya 128 kronik hastalığı olan ve 128 kronik hastalığı olmayan olmak üzere 256 hasta katılmıştır. Kronik hastalığı olmayan yetişkin hastaların Siberkondri Ciddiyet Ölçeği'nden aldıkları puan ortalaması 74,71±21,01 kronik hastalığı olan yetişkin hastaların Siberkondri Ciddiyet Ölçeği'nden aldıkları puan ortalaması 73,10±21,33 olarak bulunmuştur. Kronik hastalığı olmayanlarda yaşın siberkondri üzerinde negatif etkisi olduğu, yaş küçüldükçe siberkondri düzeyinin artığı görülmüştür. Kronik hastalığı olan ve olmayan bireylerde, interneti sağlık için her zaman kullananların siberkondri düzeyi hiçbir zaman kullanmayanlara göre anlamlı ölçüde yüksek bulunmuştur. Siberkondri Ciddiyet Ölçeği toplam ve alt boyut puan ortalamalarının kronik hastalık varlığına göre karşılaştırmasında ölçek toplam ve alt boyut puan ortalamaları ile kronik hastalık varlığı arasında anlamlı farklılık olmadığı (p>0,05) grupların benzer özellik gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to evaluate the relationship between the level of cyberchondria and the presence of chronic diseases and other factors in adult patients applying to our hospital's family medicine outpatient clinic. The population of the research consists of individuals aged 18 and older, both with and without chronic illnesses, who applied to the Family Medicine Outpatient Clinic of Tokat Gaziosmanpaşa University Health Research and Application Hospital between April 2024 and September 2024. Patients were surveyed on a voluntary basis using a questionnaire that included sociodemographic characteristics and the Cyberchondria Severity Scale questionnaire to assess their health informationseeking behavior on the internet. These questionnaires were administered face-toface and form the data source for the research. Data analysis was performed using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) version 22. Cases where the pvalue was below 0.05 were evaluated as statisticall A total of 256 patients participated in the study, with 128 having chronic diseases and 128 not having any. The average score from the Cyberchondria Severity Scale for adults without chronic diseases was found to be 74.71±21.01, while for those with chronic diseases, it was 73.10±21.33. In adults without chronic diseases, age was found to have a negative effect on cyberchondria, indicating that as age decreases, the level of cyberchondria increases. In both individuals with and without chronic diseases, those who always use the internet for health information had significantly higher levels of cyberchondria compared to those who never used it. When comparing the total and subscale average scores of the Cyberchondria Severity Scale based on the presence of chronic disease, no significant differences were found between the total and subscale scores and the presence of chronic disease (p>0.05), indicating that the groups exhibited similar characteristics.