Ağız ve diş sağlığı eğitim programı geliştirme çalışması; İzmir ili kemalpaşa ilçesi
Sampling of developing oral and dental health education program; İzmir province kemalpasa district
  1. Tez No: 892869
  2. Yazar: NEDA MOJARRAB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN ERSİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Sağlık Eğitimi, Dentistry, Health Education
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Amaç: Bu çalışma ile internet tabanlı bir modül aracılığı ile ağız ve diş sağlığı konusunda okul öncesi çocuklarının ebeveyn ve öğretmenlerine yönelik kişiye özel bir eğitim programın geliştirilmesi ve etkinliğinin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: 2024 yılında İzmir ili, Kemalpaşa ilçesinde üç resmi bağımsız anaokulunda yapılan niceliksel-tanımlayıcı anket çalışması tipindeki çalışmaya 3-6 yaş grubu 314 öğrencinin ebeveyni ve 23 öğretmeni katılmıştır. Eğitim öncesi gereksinimi belirleme amacıyla öğrencilerin ağız ve diş muayenesi ile birlikte ebeveyn ve öğretmenlerine Erken Çocukluk Çağı Ağız Sağlığı Etki Ölçeği (ECOHIS), çürük değerlendirme anketi ve DİŞOKULU modülü aracılığıyla 5 bölümden oluşan toplam 52 soruluk ön-test uygulanmıştır. Elde edilen verilere göre eğitim içeriği geliştirilmiştir. Eğitime katılan 170 ebeveyn ve 23 öğretmene DİŞOKULU modülü aracılığıyla ağız ve diş sağlığına yönelik eğitim programı uygulanmıştır. Eğitimden sonra DİŞOKULU modülü üzerinde son test uygulanmıştır. Katılımcılardan eğitim ile ilgili görüşlerinin alınması için memnuniyet anketi yapılmıştır. Normal dağılım Shapiro Wilk testi ile kontrol edilmiştir. Normallik sağlanmadığında iki grup için Mann Whitney U, üç veya daha fazla grup için Kruskal Wallis testi kullanılmış; grup farkları Post Hoc Düzeltilmiş Bonferroni testleri ile belirlenmiştir. Kategorik değişkenler için örneklem yeterliyse Pearson Ki-Kare, değilse Fisher's Exact testi uygulanmış, bağımlı kategorik değişkenler için McNemar testi yapılmıştır. Bulgular: Çalışmada, eğitim öncesinde öğrencilerin ortalama dfs değeri 6,73±7,64 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to develop and evaluate the effectiveness of a personalized oral and dental health education program for parents and teachers of preschool children, utilizing an internet-based module. Materials and Methods: In 2024, a quantitative-descriptive survey study was conducted in three independent public preschools in the Kemalpaşa district of İzmir. The study involved 314 parents of children aged 3-6 years and 23 teachers. To assess pre-educational needs, beside students oral and dental examinations, parents and teachers completed a pre-test consisting of 52 questions across five sections, Early Childhood Oral Health Impact Scale (ECOHIS) and a caries assessment questionnaire through DİSOKULU module. Based on the results, the educational content was developed and was then implemented to 170 parents and 23 teachers through DİSOKULU module. After the training, a post-test was administered using the same module. Participants' feedback on the training was collected through a satisfaction survey. Normal distribution was checked using the Shapiro-Wilk test. When normality was not met, Mann Whitney U test was used for comparisons between two groups, and Kruskal-Wallis test for three or more groups, with group differences identified using Post Hoc Bonferroni corrections. For categorical variables, Pearson Chi-Square test was applied if sample size assumptions were met; otherwise, Fisher's Exact test was used. McNemar test was applied for dependent categorical variables. Results: The mean score of dfs was found 6.73±7.64.