Meme kanseri ve hedeflendirilmiş mikroköpükçük aracılı tedaviler
Breast cancer and treatments mediated by targeted microbubbles
  1. Tez No: 892868
  2. Yazar: EFE ÖZGÜR SERİNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFİYE AKTAŞ, DOÇ. DR. NUKET ÖZKAVRUK ELİYATKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ultrason altında patlatılabilen mikroköpükçükler, spesifik bir dokuya yönelik hedeflendirilebilmekte ve ilaç yüklenecek şekilde tasarımları yapılabilmektedir. Bu sayede ilaçların bölgesel salınımı sağlanabilmekte ve ilaç toksisitesi azaltılabilmektedir. Paclitaxel, meme kanserinin tedavisinde yaygın olarak kullanılan etkili bir anti kanser ilaç olmasına karşın, Pasifik Porsuk (Taxus Brevifola) ağacından Paclitaxel eldesi zor ve veriminin düşük olması Paclitaxel üretimini ve kullanımını zorlaştırmaktadır. Yapılan çeşitli çalışmalarda, ülkemizde de oldukça fazla bulunan tombul fındık (Corylus avellana) kabuğundan Paclitaxel elde edildiği ve fındık kabuğunun Paclitaxel eldesinde kuvvetli bir aday olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada fındık kabuğundan izole edilmiş Paclitaxel'in Epidermal Büyüme Faktörü Reseptörü (Epidermal Growth Factor Receptor= EGFR) aracılı hedeflendirilmiş ve ultrasona duyarlı mikroköpükçüklerle birlikte meme kanseri in vivo deney hayvanı modelinde uygulanarak antitümöral etkilerini incelemek temel amacımızdır. Çalışmada Paclitaxel'in ticari ve izole formları hem tek başlarına hem de hedeflendirilebilir özellikte mikroköpükçüklerin tümör bölgesinde ultrason altında patlatılmasını takiben nude farelere verilmiş ve anti tümöral etkileri incelenmiştir. Çalışmamız, ultrason ile etkileşebilen mikroköpükçük uygulamasının lokalize ilaç alımını arttırarak hastaların tedaviye yanıtını iyileştirme potansiyeline sahip olduğunu, bu durumun da kemoterapötiklerin ilaç dozlarını azaltabileceğini ve buna bağlı olarak yan etkilerin azaltılabileceğini öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
Microbubbles that can be burst under ultrasound can be targeted to specific tissues and designed to carry drugs. This enables regional drug release and reduces drug toxicity. Although Paclitaxel is an effective anticancer drug widely used in the treatment of breast cancer, the extraction of Paclitaxel from the Pacific Yew (Taxus Brevifolia) tree is difficult and has low efficiency, complicating Paclitaxel production and usage. Various studies have demonstrated that Paclitaxel can be obtained from the shell of hazelnuts (Corylus avellana), which are abundant in our country, indicating that hazelnut shells are a strong candidate for Paclitaxel extraction. The primary objective of this study is to investigate the antitumor effects of Paclitaxel isolated from hazelnut shells, targeted via Epidermal Growth Factor Receptor (EGFR) and administered with ultrasound-sensitive microbubbles, in an in vivo breast cancer animal model. In the study, commercial and isolated forms of Paclitaxel were administered to nude mice either alone or following the bursting of targetable microbubbles under ultrasound in the tumor region, and their antitumor effects were examined. Our study suggests that the application of microbubbles interacting with ultrasound has the potential to enhance patients' response to treatment by increasing localized drug uptake, which could reduce the required doses of chemotherapeutic drugs and consequently lower side effects.