Coğrafi tabanlı denetim teknikleri: Türkiye'de kamu dış denetiminde bir Cbs uygulaması
Geographically based audit techniques: A Gis application in public external audit in Türkiye
  1. Tez No: 892883
  2. Yazar: UMUTCAN METİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BURÇİN YERELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Coğrafi bilgi sistemleri, teknolojinin gelişmesi ve dijitalleşme ile daha fazla kullanım alanı bulmuştur. Sınırlı süre içinde doğru ve güvenilir sonuçlar elde etmenin önem arz ettiği denetim sektörü, coğrafi bilgi sistemlerinin kullanım alanlarından biridir. Coğrafi bilgi sistemlerinin denetim sektöründe kullanılmaya başlanması 1990'lı yıllara dayanmaktadır. Coğrafi bilgi sistemlerinin denetimin planlama ve uygulama aşamasında kullanılması, taşınmaz denetimlerine ilişkin örnekleme yapılmasına imkân sağlayarak denetimin işgücü ve zaman maliyetleri ile fiziki olarak tüm taşınmazların yerinde denetlenmesi gereksinimini azaltacaktır. Bu tez, denetimin teknoloji ile gelişimini, coğrafi bilgi sistemlerinin denetimde kullanılmasının denetim süreçlerine etkisini mevcut literatür aracılığı ile analiz etmektedir. Bu çalışmada, yüksek denetim kurumlarının coğrafi bilgi sistemlerini kullandığı alanlar ve denetim teknikleri ile çalışmada geliştirilen denetim modeli uygulamasının sağladığı faydalar ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Geographic information systems have found more areas of use with the development of technology and digitalization. The auditing sector, where it is vital to obtain accurate and reliable results in a limited time, is one of the areas of use of geographic information systems. The use of geographic information systems in auditing dates back to the 1990s. Using geographical information systems in the planning and implementation phase of the audit will enable the sampling of real estate audits. It will reduce the labor and time costs of the audit and the need to physically audit all real estate on-site. This thesis analyzes the development of auditing with technology and the effect of geographic information systems in auditing on audit processes through existing literature. The aim is to reveal the areas where supreme audit institutions use geographic information systems, the auditing techniques, and the benefits of applying the audit model developed on geographical information systems.