Hayvan imgeleriyle görsel anlatılar
Visual narratives with animal images
  1. Tez No: 892882
  2. Yazar: ARZU EŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. SERAP KARAMANOĞLU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Hayvan İmgeleriyle Görsel Anlatılar başlıklı bu tez çalışmasında, öncelikle tarihsel süreçte insan ve hayvan arasındaki etkileşime dair dönemsel araştırma yapılmıştır. İnsanın, hayvan üzerindeki tahakkümü ile başlayan sürecin, düşünce tarihine yön veren düşünürlerin fikirleriyle ne şekilde değişime uğradığı detaylı bir literatür taraması yapılarak incelenmiştir. İnsan ve hayvan kavramı, sanat tarihsel sürecin yazınsal ve görsel yapıtlarıyla birlikte incelenerek ifade edilmiştir. Medeniyetler döneminde hayvan imgesinin kullanımına dair görseller sonrasında Rönesans ile ön plana çıkan insan faktörünün, hayvana bakış açısını ne şekilde değiştirdiği araştırılmıştır. Sanatçılar açısından çok yönlü açılımların yaşandığı 19. yüzyılda öne çıkan eserlerdeki hayvan imgesinin kullanımına dair örnekler, 20.yüzyıl eserleriyle karşılaştırmalı olarak, dönemin koşulları ve sanatçıların manifestolarıyla beraber değerlendirilmiştir. Sanatta hayvan imgesinin kullanımı mağara resimlerinden günümüze devam eden bir olgudur. Sanatçıların eserlerinde insan hakları, feminizm, mitolojik unsurlar, doğal yaşamın korunması, siyaset, felsefe, hayvan hakları, ekoloji gibi çok yönlü anlatımlarda hayvan imgesi kullanılmaktadır. Bu bağlamda günümüz sanat eserlerinde hayvan ve imgesinin farklı bağlamlarda kullanımı detaylı olarak araştırılmış, konu ile alakalı görsel ve literatür taraması yapılarak metne dahil edilmiştir. Tez metninin son bölümünde yazı imgesi ile biçimlendirilmiş eserler, konuya ilişkin bakış açısıyla örneklendirilerek, ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis titled Visual Narratives with Animal Images, first of all, a periodical research on the interaction between human and animal in the historical process has been conducted. How the process, which started with the domination of man over the animal, has changed with the ideas of thinkers who shaped the history of thought, has been examined through a detailed literature review. The concept of human and animal was expressed by analyzing the literary and visual works of the art historical process. After the visuals on the use of animal imagery in the period of civilizations, it was investigated how the human factor, which came to the fore with the Renaissance, changed the perspective on the animal. Examples of the use of animal imagery in works that came to the fore in the 19th century, a period of multifaceted expansions for artists, are evaluated in comparison with 20th century works, together with the conditions of the period and the manifestos of the artists. The use of animal imagery in art is a phenomenon that continues from cave paintings to the present day. In the works of artists, animal image is used in multifaceted expressions such as human rights, feminism, mythological elements, protection of natural life, politics, philosophy, animal rights, ecology. In this context, the use of animal and its image in different contexts in contemporary artworks has been researched in detail and included in the text by conducting a visual and literature review on the subject. In the last part of the thesis text, the works shaped with the image of writing are exemplified and expressed from the perspective of the subject.