The #metoo movement in Turkey: intersecting continuums of online and offline feminist activism
Türkiye'de #metoo hareketi: Çevrimiçi ve çevrimdışı feminist aktivizmin kesişen süreklilikleri
  1. Tez No: 892884
  2. Yazar: FULYA KAMA ÖZELKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ALTINAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Dijital feminist aktivizm, sistemik eşitsizlikler ve şiddetle mücadele için yeni yollar sunan Web 2.0 teknolojilerinin kullanılmaya başlanmasından bu yana yükselişte. Çevrimiçi platformların yaratıcı kullanımı sayesinde feminist aktivizm, kitlesel farkındalığı ve ulus ötesi dayanışma ağlarını teşvik ederek daha önce görülmemiş bir görünürlük kazanmakta. Dijital dünyada bir etiket olarak başlayıp büyüyen#MeToo hareketi, cinsel tacize karşı küresel mücadelede çok önemli bir an olarak karşımıza çıkıyor. Bu araştırma, Türkiye'de #MeToo hareketinin ortaya çıkmasının ardından çevrimiçi ve çevrimdışı aktivizmin sürekliliği içinde cinsel tacize karşı mücadelede feminist pratiklerin ve politikaların nasıl değiştiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, cinsel tacize karşı çevrimiçi ve çevrimdışı mücadelelerde altta yatan güç dinamiklerini analiz etmek için kesişimsellik teorisini benimsemekte ve özellikle sinema, televizyon ve tiyatro alanlarında örgütlenen bir feminist dayanışma ağı olan Susma Bitsin Platformu'na odaklanmaktadır. Üç yıl süren feminist etnografiye dayanarak, cinsel taciz mücadelesinden doğan çevrimiçi ve çevrimdışı feminist aktivist stratejilerin ve dayanışmaların kesişen sürekliliklerini analiz etmektedir. Kesişen süreklilikler çerçevesini hem altta yatan tahakküm ve dayanışma örüntülerinin kesişimlerini aydınlatmak için, hem de cinsel taciz mücadelesinde dönüşüm olasılığının ortaya çıktığı kırılmaları belirlemek için kullanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Digital feminist activism has increased since the introduction of Web 2.0 technologies, offering new avenues for combating systemic inequalities and violence. Through the creative use of online platforms, feminist activism has gained unprecedented visi- bility, fostering mass awareness and transnational solidarity networks. The #MeToo movement, epitomized by the curation of its hashtag, stands as a pivotal moment in the global fight against sexual harassment. My research aims to explore how feminist practices and politics in the struggle against sexual harassment are changing in the continuum of online and offline activism after the emergence of the #MeToo movement in Turkey. This thesis adopts intersectional theory to analyze the underlying power dynamics in both online and offline struggles against sexual harassment, with a particular focus on a feminist solidarity network, the Susma Bitsin Platform (Speak up to End Platform) organized in the cinema, television, and theater industries. Based on a three-year-long online and offline feminist ethnography and in-depth interviews with the members of the platform, I analyze the intersecting continuums of feminist activist strategies and solidarities emerging out of the sexual harassment struggle. I utilize the intersecting continuums framework not only to illuminate the intersections of underlying patterns of domination and solidarity but also to identify the ruptures in the sexual harassment struggle, where the possibility of transformation occurs.