Türkiye'de yetişen linaria mill. (Plantaginaceae) cinsi taksonlarinin nüklear its markiri temelinde filogenetik analizleri
Phylogenetic analysis of linaria mill. (Plantaginaceae) taxa from Turkey based on its nuclear marker
- Tez No: 892908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ULUKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Botanik, Biology, Biotechnology, Botany
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Linaria cinsi Plantaginaceae familyasının Antirrhineae oymağın da yer almakta olup dünyada 200'den fazla taksonu bulunmaktadır. Türkiye Bitki Listesi'ne göre Linaria'nın 12'si endemik olmak üzere 31 taksonu vardır. Taksonomik olarak karmaşık ve problemli bir cinstir. Bu çalışmada Türkiye'de yayılış gösteren Linaria taksonlarının filogenetik ilişkisinin nrITS dizi verilerine göre ortaya konulması amaçlanmıştır. Saha çalışmaları sırasında Linaria bitkisinin yaprakları silika jel içerisinde toplanmıştır. Moleküler çalışmalar için DNA ekstraksiyonunda Qiagen Dneasy mini kiti kullanılmıştır. Dış gruplar ve ek Linaria taksonları, cins üzerinde yapılan önceki moleküler çalışmalara dayanarak GenBank'tan alınmıştır. Filogenetik ağaçlar, Maksimum Olabilirlik (ML) ve Bayes Çıkarımı (BI) analizlerine dayalı olarak CIPRES (RAxML ve MrBayes) kullanılarak oluşturulmuştur. Çalışma sonucunda Türkiye'de yetişen Linaria cinsinin monofiletik bir grup olduğu ortaya çıkmıştır. Linaria cinsi seksiyonları Macrocentrum, Pelisserianae ve Supineae seksiyonlarının monofiletik olduğu ancak Linaria, Speciosae ve Diffusae seksiyonlarının ise monofiletik olmadığı nüklear gen bölgesi (ITS) dizileri kullanılarak ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Linaria has over 200 taxa in the world and classified in Antirrhineae tribe of the Plantaginaceae family. According to Turkish Plant List, Linaria has 31 taxa, 12 of which are endemic. It is a taxonomically complex and problematic genus. In this study, it was aimed to reveal the phylogenetic relationship of Türkiye's Linaria taxa according to nrITS sequence data. During field studies, we collected Linaria leaves in silica gel. Qiagen Dneasy mini kit was used for extraction of DNA for molecular studies. Outgroups and additional Linaria taxa retrieved from GenBank based on previous molecular studies on the genus. Phylogenetic trees were generated using CIPRES (RAxML and MrBayes) based on Maximum Likelihood (ML) and Bayesian Inference (BI) analyses. As a result of the study, it was revealed that the Linaria genus grow in Turkey is a monophyletic group. It was revealed using nuclear gene region (ITS) sequences that Linaria genus sections Macrocentrum, Pelisserianae and Supineae are monophyletic, but Linaria, Speciosae and Diffusae sections are not monophyletic.