Yaklaşma teorisinin hipertopolojilere ilişkin uygulamaları
Applications of approach theory related with hypertopologies
  1. Tez No: 892909
  2. Yazar: MERYEM ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA SAĞIROĞLU PEKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez 7 bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. Bu bölümde, tez çalışmasında göz önüne alınan problemler açıklandı ve bu problemlerin inşası yapılırken kullanılan literatür bilgisi verildi. İkinci bölümde, yaklaşma teorisine ilişkin kullanılacak olan temel kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölüm, hipertopoloji tanımı ve bazı özel hipertopoloji örneklerini içermektedir. Ayrıca, verilen hipertopojiler ile uyumlu olacak biçimde tanımlanan yaklaşma yapıları ifade edilmiştir. Dördüncü, beşinci ve altıncı bölümler tezin orjinal kısımlarını içermektedir. Dördüncü bölümde, Fell topoloji hatırlatılmış ve özel halde Fell topoloji ile çakışan Fell yaklaşma yapısı tanımlanmıştır. Bu yeni yapının bazı temel özellikleri incelenmiştir.Beşinci bölümde, topolojik uzaylar ve yakınsama uzayları içerisinde ifade edilen Kuratowski yakınsaklık kavramı hatırlatılmış, ve bu kavramın yaklaşma uzayları içerisine nasıl genişletilebileceği tartışılmıştır. Altıncı bölümde, önceki iki bölümde tanımlanan yapılar arasındaki ilişkiler incelenmiş ve elde edilen sonuçlar ifade edilmiştir. Son bölümde ise tez ile ilgili genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of seven chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In this part, the considered problems for this thesis are described and the studies in literature that are used during the construction process of our problems are given. In second chapter, we give the basic concepts of approach theory that are used in the sequal. Chapter three consists of the definition of hypertopology and some specific hypertopology examples. Moreover the approach structures that are related with the given hypertopologies are expressed. The original parts of the thesis are included in chapters four, five and six. In chapter four, Fell topology is recalled and the Fell approach structure that coincides with the Fell topology in a special case is introduced. Some fundamental properties of this new structure is investigated. In chapter five, the notion of Kuratowski convergence in the setting of topological spaces and convergence spaces is recalled, and the way of extending this notion to the approach setting is discussed. In chapter six, the relations between the structures defined in the previous two sections were examined and the results obtained are presented. In the last chapter, general evaluation of the thesis was given.