Kan ve follikül sıvısında antioksidan (melatonin,homosistein) seviyeleri arasında farklılıklar var mıdır? ın vıtro fertilizasyon (IVF) başarısı üzerine etkilerinin araştırılması
Are there differences between antioxidant (melatonin, homocysteine) levels in blood and follicle fluid? investigation of their effects on in vitro fertilization (İVF) success
  1. Tez No: 892968
  2. Yazar: İSMET ERİNÇ SALMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Amaç: Bu araştırmada 20-45 yaş arası IVF(İn Vitro Fertilizasyon) uygulanan hastalarda kan ve folikül sıvısında antioksidan (melatonin, homosistein) seviyelerinin karşılaştırılması ve gebelik başarısına antioksidan (melatonin, homosistein) seviyelerinin etkisinin açıklanması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmamız tek merkezli prospektif tanımlayıcı bir çalışmadır. Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GEAH) Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Üremeye Yardımcı Teknikler (ÜYTE) Merkezi'ne 10.06.2023– 10.02.2024 tarihleri arasında müracaat eden ve çalışmaya alınmayı kabul ederek bilgilendirilmiş gönüllü olur formu imzalayan 80 hasta üzerinden yapılmıştır. Hastalara rutin tedavi protokolleri uygulanmış ve çalışma için farklı herhangi bir tedavi uygulaması yapılmamıştır. Hastalardan OPU (Oocyte Pick Up) işlemine başlanmadan hemen öncesinde kan örneği ve OPU işleminde folikül sıvısı alındı. Alınan numuneler -80℃ sıcaklıktaki saklama ünitelerine soğuk zincir kurallarına uyularak nakledildi. Numuneler çalışma sonlanana kadar saklandı. Bu süreçte IVF uygulamaları tamamlanan hastalar gebelik açısından takip edildi ve gebelik oluşması veya oluşmaması durumu kayıt altına alındı. Yeterli hasta sayısına ulaşıldıktan sonra çalışma tamamlandı ve numuneler toplu olarak laboratuvarda çalışıldı. Elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) v25.0 programı kullanılarak analiz edildi. Gebelik durumu bazal hormon seviyeleri arası ilişki ve gebelik durumu yaş-VKİ Mann-Whitney testleri ile analiz edildi. Gebelik durumu ile boy-kilo durumu analizi t-testi ile yapıldı. Grupların tanımlayıcı istatistiği ve gebelik durumu ile melatonin-homosistein ilişkisi Mann-Whitney testi ile analiz edildi. Gebelik durumuna göre melatonin kaynağı ilişkisi Kruskall Wallis ve Mann-Whitney U testleri kullanılarak analiz edildi. Gebelik durumuna göre homosistein kaynağı ilişkisi Bağımsız değişken Kruskall Wallis ve Mann-Whitney testleri ile değerlendirildi. Kan ve folikül melatonini gebe kalma durumu ilişkisi Receiver Operating Characteristic – ROC analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Object: This study aimed to compare the levels of antioxidants (melatonin, homocysteine) in the blood and follicular fluid of individuals aged 20-45 undergoing In Vitro Fertilization (IVF) and to elucidate the impact of antioxidant levels on pregnancy success. Materials and Methods: This study is a single-center prospective descriptive study conducted on 80 patients who applied to the Assisted Reproductive Techniques (ART) Center of Gülhane Training and Research Hospital (GEAH) Obstetrics and Gynecology Clinic between June 10, 2023, and February 10, 2024, and voluntarily agreed to participate by signing an informed consent form. Patients were subjected to routine treatment protocols, and no additional treatment was administered for the study. Blood samples were taken from the patients immediately before starting the Oocyte Pick Up (OPU) procedure, and follicular fluid was collected during the OPU procedure. The collected samples were transferred to storage units at -80°C following cold chain rules and stored until the end of the study. Patients who completed the IVF procedures were followed up for pregnancy, and the occurrence or non-occurrence of pregnancy was recorded. After reaching a sufficient number of patients, the study was completed, and the samples were analyzed collectively in the laboratory. The obtained data were analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) v25.0 program. The relationship between pregnancy status and basal hormone levels was analyzed using Mann-Whitney tests for age-BMI and VKI (Body Mass Index) Mann-Whitney tests. The analysis of pregnancy status with height-weight status was conducted using t-tests. Descriptive statistics of the groups and the relationship between pregnancy status and melatonin-homocysteine were analyzed using the Mann-Whitney test. The relationship between pregnancy status and the source of melatonin was evaluated using Kruskall Wallis and Mann-Whitney U tests, while the relationship between pregnancy status and the source of homocysteine was evaluated using independent variable Kruskall Wallis and MannWhitney tests. The relationship between serum and follicular melatonin and pregnancy status was evaluated using Receiver Operating Characteristic (ROC) analysis. A P value