Endüstri yapıları tasarımında verimlilik bağlamında tasarım kılavuzu – çay fabrikaları
Design guide in the context of efficiency in industrial building design – tea factories
  1. Tez No: 892982
  2. Yazar: BETÜL ZERDECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER AYTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çay fabrikaları ve üretimi ülkemizin ekonomisine büyük bir katkı sağlamaktadır. Bu sektör ülke ekonomimize yaklaşık 1 milyar dolar civarında katkı sağlamakta ve aynı zamanda bölgede istihdam oluşturmaktadır. Bu tezde, Türkiye ekonomisinde ve kültüründe büyük bir yere sahip olan bu ürünün tarihçesi, ülkemize geliş hikayesi, bahçelerden fabrikaya gelişi ve fabrikada mamul haline dönüşmesine kadar olan tüm üretim aşamalarından bahsedilmektedir. Dünyada ve Türkiye'deki çay işleme teknolojisine ve verilerine yer verilmiştir. Çay fabrikalarının verimlilik bağlamında nasıl tasarlanabileceği konusu ele alınmaktadır. Tezde, çay fabrikalarının verimlilik bağlamında tasarımını optimize etmek için, üretim prosesi, alan organizasyonu, ekipman seçimi ve yerleşimi, otomasyon ve teknoloji, enerji ve su verimliliği, iş gücü yönetimi gibi faktörlere değinilmiştir. Ürün akışı ve iş yeri düzeni optimizasyonuna, ergonomiye, lojistik süreçleri gibi verimlilik bağlamında önemli konulara yer verilmiştir. Bu bağlamda, çay endüstrisinde çalışanlar, fabrika sahipleri, değerli meslektaşlarıma, tasarımcılara ve konuya ilgi duyan herkes için oluşturulan tasarım kılavuzu, çay fabrikalarının daha etkin ve verimli bir şekilde çalışmasına yardımcı olmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Tea factories and production make a great contribution to our country's economy. This sector contributes approximately 1 billion dollars to our country's economy and also creates employment in the region. In this thesis, the history of this product, which has a great place in the Turkish economy and culture, the story of its arrival in our country, all production stages from the gardens to the factory and its transformation into a finished product in the factory are mentioned. Tea processing technology and data in the world and in Turkey are included. The issue of how tea factories can be designed in the context of efficiency is discussed. In the thesis, factors such as production process, space organization, equipment selection and placement, automation and technology, energy and water efficiency, and workforce management are mentioned in order to optimize the design of tea factories in the context of efficiency. Important topics in the context of efficiency such as product flow and workplace layout optimization, ergonomics, and logistics processes are included. In this context, the design guide created for those working in the tea industry, factory owners, my valued colleagues, designers and anyone else interested in the subject aims to help tea factories operate more effectively and efficiently.