Stack overflow platformunda devops gönderilerindeki trendlerin etiket ve konu modelleme analizi ile belirlenmesi
Identification of trends in devops posts on the stack overflow platform using tag and topic modeling analysis
  1. Tez No: 892989
  2. Yazar: BURAK BAKIRCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasında, Stack Overflow (SO) platformundaki yazılım geliştirme ve operasyonların birleştirilmesiyle oluşan DevOps kavramı ile ilgili gönderiler üzerinde etiket analizi ve konu modelleme analizi yapılmıştır. Çalışmanın amacı, DevOps ile ilgili en çok tartışılan konuları, tarihsel gelişimi ve gelecekteki potansiyel eğilimleri belirlemektir. Veri seti, 2008-2023 yılları arasında SO platformunda“devops”etiketiyle paylaşılan 30.600 soru ve 34.327 cevaptan oluşmaktadır. Analiz sürecinde veriler, betimsel istatistikler ve Gizli Dirichlet Ayrımı (GDA) algoritması kullanılarak incelenmiştir. Çalışmanın bulguları“azure-devops”etiketinin 2014'ten itibaren belirgin bir artış gösterdiğini ortaya koymuştur. Bunun yanında DevOps ile ilgili gönderilerin toplam 24 ana konu altında kümelendiği ve“sürekli entegrasyon”,“dağıtım otomasyonu”,“uygulama performans yönetimi”ve“test odaklı geliştirme”gibi konuların öne çıktığı görülmüştür. Sonuçlar, DevOps topluluğunun genel olarak sürekli entegrasyon ve dağıtım süreçlerindeki karmaşıklıklar ile, araçların entegrasyonu ve performans yönetimi ile uğraştığını göstermiştir. Bu konuların üstesinden gelmek için işbirliği ve iletişimin artırılması, sürekli öğrenme ve iyileştirme süreçlerine odaklanılması önerilmektedir. Bu çalışma, DevOps pratiklerinin optimizasyonuna ve bu alandaki bilgi birikiminin derinleştirilmesine önemli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a tag analysis and topic modeling analysis are conducted on posts related to the concept of DevOps, which combines software development and operations, on the Stack Overflow (SO) platform. The aim of the study is to identify the most discussed topics related to DevOps, its historical development, and potential future trends. The dataset consists of 30,600 questions and 34,327 answers posted on the SO platform under the“devops”tag between 2008 and 2023. During the analysis process, descriptive statistics and the Latent Dirichlet Allocation (LDA) algorithm were used to examine the data. The study's findings revealed a significant increase in the use of the“azure-devops”tag starting from 2014. Additionally, DevOps-related posts were clustered under a total of 24 main topics, with themes such as“continuous integration,”“deployment automation”,“application performance management,”and“test-driven development”standing out. The results indicate that the DevOps community generally deals with complexities in continuous integration and deployment processes, tool integration, and performance management. To overcome these issues, it is recommended to enhance collaboration and communication, and focus on continuous learning and improvement processes. This study makes significant contributions to the optimization of DevOps practices and the deepening of knowledge in this field.