Vakum ortamında elyaf takviyeli termoplastik kompozitlerin eriyik yığma metodu ile eklemeli üretimi ve mekanik özelliklerinin araştırılması
Investigation of mechanical properties of fiber-reinforced thermoplastic composites produced by fused deposition modeling in a vacuum environment
  1. Tez No: 892990
  2. Yazar: BAHRİ BARIŞ VATANDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP GÜMRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Termoplastik kompozit parçaların üretimi Eklemeli İmalat (Eİ), teknolojilerinden Eriyik Yığma Metodu (EYM) ile günümüzde oldukça popülerlik kazanmıştır. Ancak, EYM kullanılan yazıcılar ile üretilen parçalar düşük mekanik özellikler göstermektedir. Literatürde EYM ile üretilen parçaların mekanik özelliklerini iyileştirmek adına birçok çalışmalar mevcuttur. Bu tez çalışmasında sürekli karbon elyaf takviyeli termoplastik kompozit (SKETTK) ve kısa karbon elyaf takviyeli termoplastik kompozit (KKETTK) parçaların vakum ortamında EYM baskısı üzerine çalışmalar yapılmıştır. Ayrıca, vakum ortamına ek olarak kızılötesi ısıtıcı destekli KKETTK parçaların EYM baskısı yapılmış olup vakum miktarının, baskı parametrelerinin ve hibrit etkinin (vakum+ kızılötesi ısıtıcı) mekanik özelliklere etkisi deneysel olarak araştırılmıştır. SKETTK ve KKETTK parçaların düşük vakum miktarlarında ve optimum baskı parametreleriyle üretimi sonucu oluşan gelişmiş katmanlar arası bağlanma nedeniyle, maksimum eğilme gerilmesi ve elastisite modülünün arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The production of thermoplastic composite parts has gained popularity in recent times, with the advent of Additive Manufacturing (AM) and the Fused Deposition Modelling (FDM) in particular. However, it has been demonstrated that parts produced with printers using EYM exhibit low mechanical properties. There are many studies in the literature to improve the mechanical properties of parts produced with FDM. This thesis presents a study of the EYM printing of continuous carbon fiber-reinforced thermoplastic composite (CCRTTC) and short carbon fiber-reinforced thermoplastic composite (SCCRTTC) parts in a vacuum environment. In addition to the vacuum environment, infrared heater-assisted FDM printing of SCCRTTC parts was carried out, and the effects of vacuum degree, printing parameters, and hybrid effect (vacuum + infrared heater) on mechanical properties were experimentally investigated. It was observed that the maximum flexural strength and modulus of elasticity increased due to the improved interlayer bonding resulting from the production of SKETTK and KKETTK parts at high vacuum levels and optimum printing parameters.