Dematel, AHP ve aksiyomatik tasarım yöntemleriyle tedarikçi seçimi: Lojistik sektöründe bir uygulama
Supplier selection with dematel, AHP and axiomatic design methods: An application in the logistics sector
- Tez No: 892997
- Danışmanlar: PROF. DR. KASIM BAYNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasında lojistik sektöründeki bir firmada önemli karar problemlerinden olan tedarikçi seçimi problemi ele alınmıştır. Rekabetin bu denli yoğun olduğu günümüz şartlarında en önemli paydaşlarımızdan biri tedarikçilerdir. Çalışmada öncelikle FSN (Fast, Slow, Nonmoving) envanter sınıflandırma sistemi yaklaşımıyla tedarikçi değerlendirmesine konu olacak ürün grubu belirlenmiştir. Yurt içindeki tedarikçilerden temin edilen ve müşterin yoğun olarak sipariş ettiği bu ürün grubundaki bir malzeme için en uygun tedarikçiyi belirlemek ve tedarikçiler arasında sırama yapılmak amaçlanmıştır. Bir yıl içerisindeki sipariş adetleri ve birim maliyetleri SAP (Sistem Analiz ve Program Geliştirme) programından alınmıştır ve analiz neticesinde, tedarikçi değerlendirmesine konu olacak ürün grubu olarak 80V 620 Ah traksiyoner akü belirlenmiştir. Traksiyoner akülerin tedarik edildiği 4 akü firmasını karşılaştırırken kullanılacak kriterleri belirlerken literatürdeki çalışmalar dikkate alınmıştır. DEMATEL yöntemi ile kriterler arasındaki nedensellik ilişkisi ve birbirleri üzerindeki etkileri yorumlanmıştır. 4 akü firması Aksiyomatik Tasarım yöntemi ile bilgi içerik değerlerine göre sıralanmıştır. Her bir kriter eşit önem seviyesinde olmadığı için kriterler AHP (Analitik Hiyerarşi Prosesi) ve Saaty'nin ölçeği baz alınarak ağırlıkları hesaplanmıştır. Kriter ağırlıkları dikkate alınarak Ağırlıklı Aksiyomatik Tasarım yaklaşımına göre de sıralama yapılmış ve her iki yaklaşımla elde edilen sonuçlar karşılaştırılmış ve optimum olan tedarikçi için öneride bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the supplier selection problem, which is one of the important decision problems in a company in the logistics sector, is addressed. In today's conditions where competition is so intense, suppliers are one of our most important stakeholders. In the study, firstly, the product group that will be subject to supplier evaluation was determined with the FSN (Fast, Slow, Nonmoving) inventory classification system approach. It is aimed to determine the most suitable supplier for a material in this product group, which is supplied from domestic suppliers and ordered intensively by the customer, and to rank the suppliers. The number of orders and unit costs within a year were taken from the SAP (System Analysis and Program Development) program and as a result of the analysis, 80V 620 Ah traction battery was determined as the product group to be subject to supplier evaluation. While determining the criteria, the studies in the literature were taken into consideration. The causality relationship between the criteria and their effects on each other were interpreted by DEMATEL method. Four battery companies were ranked according to their information content values by Axiomatic Design method. Since each criterion is not at equal importance level, weights of the criteria were calculated based on AHP (Analytical Hierarchy Process) and Saaty's scale. Considering the criteria weights, the ranking was also made according to the Weighted Axiomatic Design approach and the results obtained with both approaches were compared and a recommendation was made for the optimum supplier.