Biomolecule-polymer conjugates for diagnostic applications
Tanı uygulamaları için biyomolekül-polimer konjugatları
  1. Tez No: 892998
  2. Yazar: BEYZA DEMİRKOL
  3. Danışmanlar: PROF. RANA SANYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Antikorlar, hücre yüzeyindeki spesifik reseptörleri tanıyan ve onlara bağlanan biyomoleküllerdir. Bu özgüllük, hedefli terapötik ve teşhis uygulamaları için kullanımlarını genişletmektedir. Antikor-ilaç konjugatları dünya çapında popülerlik kazanırken, antikor-polimer konjugatları henüz yeterince araştırılmamıştır. Bu tezde, yüksek çözünürlüklü yumuşak doku görüntüleme ve iyonlaştırıcı radyasyon kullanılmaması gibi avantajlarıyla öne çıkan manyetik rezonans görüntüleme için antikor-polimer konjugatı geliştirilmesi hedeflenmiştir. Antikor-polimer konjugatları, manyetik rezonans görüntüleme kontrast ajanlarıyla beraber kullanıldığında, spesifik dokuyu hedefleyerek ve bölgesel sinyal yoğunluğunda artış sağlayarak yüksek kontrastlı ve hedefli bir görüntüleme sunmaktadır. Sonuç olarak, antikor polimer konjugatlarının hedefleme yeteneği, erken kanser tespiti, geliştirilmiş tanı ve terapötik stratejiler sunmaktadır. Bu tezde, MRG için yeni bir antikor polimer konjugatı tasarlanmıştır. Poli (etilen glikol) kontrast maddesi biyobozunur bir bağlayıcı kullanılarak trastuzumab (Tmab) antikora konjuge edilmiştir. Hedefli ve biyoyararlanımlı kontrast madde sentezi ve karakterizasyonu hedefi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Antibodies are biomolecules that recognize and bind to specific receptors on the cell's surface. This specificity extends their usage for targeted therapeutic and diagnostic applications. While antibody-drug conjugates (ADCs) have gained worldwide popularity, antibody-polymer conjugates (APCs) are relatively unexplored. This thesis proposes strategies for obtaining antibody-polymer conjugates for usage in magnetic resonance imaging (MRI), a non-invasive imaging method that has several advantages, such as providing high resolution for soft tissue imaging and lack of ionizing radiation, resulting in safety imaging techniques compared to other imaging techniques. APCs can be combined with MRI contrast agents; therefore, conjugates target specific tissue, increasing the signal in that tissue, resulting in targeted high-contrast imaging. As a result, the targeting ability of APCs offers early cancer detection, improved diagnoses, and theranostic strategies. In this thesis, a novel APC based on trastuzumab (Tmab) and poly (ethylene glycol) contrast agents are designed for MRI. Polymers are conjugated to the antibody using a biodegradable linker. The overall aim of synthesizing targeted and bioavailable contrast agents is realized.